Volební model Medianu: sněmovní volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha předstihla KSČM a ČSSD

Pokud by se nyní konaly sněmovní volby, vyhrálo by je ANO. Ukazuje to volební model agentury Median. Po čtyřech měsících se hnutí premiéra Andreje Babiše dostalo opět do pozice lídra. Následovaly by koalice Piráti se STAN a Spolu. Do sněmovny by se nyní mohlo dostat i hnutí Přísaha bývalého elitního policisty Roberta Šlachty. Skončilo by na pátém místě před KSČM a ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 10:21 2. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpora hnutí ANO se zvýšila, podle modelu agentury Median by volby do sněmovny nyní vyhrálo s 26 procenty hlasů.

Průzkum: lidé se chtějí v říjnu nejčastěji rozhodovat podle programu stran. Význam má i osobnost lídra

Číst článek

„Posílení pozice ANO v červnu může být způsobeno řadou faktorů, jako kupříkladu oslabováním pandemie covidu-19, dopisem Andreje Babiše občanům a podporou ANO prezidentem Milošem Zemanem nebo nenadálým úderem tornáda na jižní Moravě,“ uvedli autoři volebního modelu.

Koalici Pirátů a STAN, které by patřilo druhé místo, by podpořilo 21,5 procenta lidí. Následovala by koalice Spolu, kterou tvoří ODS, lidovci a TOP 09, s 20 procenty hlasů.

Do dolní komory Parlamentu by se ještě dostalo SPD a hnutí Přísaha před KSČM a ČSSD se zhruba pěti procenty hlasů.

‚Vyrovnané‘

Volební potenciály tří hlavních hráčů jsou pak podle Medianu vyrovnané. Pokud by ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast ve volbách, mělo by 29,5 procenta hlasů, tedy stejně jako koalice Pirátů a STAN. Volební potenciál koalice Spolu byl v červnu podle Medianu 28 procent.

Nejsilnější volební jádro, které ukazuje, kolik procent hlasů by strana získala, pokud by ji volili jen přesvědčení voliči, má ANO. Zisk přesvědčených voličů by mu v červnu stačil na volební výsledek na úrovni 15,5 procenta. U koalic Pirátů a STAN a Spolu je volební jádro shodně ve výši 12,5 procenta.

Kdo vstoupí do sněmovny?

Podpora ANO se proti květnu zvýšila o tři procentní body, zatímco Piráti a STAN si pohoršili o 2,5 bodu, preference Spolu se téměř nezměnily. Meziměsíčně ztratila i SPD, které by nyní dalo hlas osm procent občanů, tedy o procentní bod méně než v květnu.

Průzkum: K říjnovým volbám se chystá 66 procent Čechů, nejdůležitějším tématem je stav zdravotnictví

Číst článek

Šlachtova Přísaha si od té doby polepšila o dva body na šest procent, předběhla tak ČSSD i KSČM, které od května ztratily. Komunisty by v červnu volilo 5,5 procenta lidí, o půl bodu méně než o měsíc dříve. Podpora sociální demokracie pak klesla o dva body na pět procent.

„Vzhledem k nezakotvenosti voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní reálně dostala do Poslanecké sněmovny,“ doplnili v této souvislosti autoři průzkumu. Navíc statistická odchylka v případě malých stran činí plus minus půl procentního bodu a u největších až 3,5 bodu.

Červnových voleb by se zúčastnilo podle zjištění Medianu 63 procent voličů. To by znamenalo vyšší volební účast než při předchozích sněmovních volbách v roce 2017. Zhruba 30 procent respondentů by nyní k volbám do sněmovny určitě nešlo.

Data pro volební model sbírala agentura od 1. do 30. června a do průzkumu se zapojilo tisíc lidí starších 18 let.

Vítězství ANO ve volbách predikoval i červnový volební model Centra pro výzkum veřejného mínění, podle kterého by ANO mělo 24,5 procenta volebních hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta a koalice Spolu 19,5 procenta.

Naproti tomu podle červnového volebního modelu agentury Kantar CZ by ANO bylo až třetí se ziskem 21,5 procenta hlasů, na první příčce by byli Piráti a STAN s 24 procenty následovaní s odstupem půl procentního bodu koalicí Spolu.

Pro fungování této aplikace je potřeba mít zapnutý javascript.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme