Průzkum Medianu: vede ANO, rostou Piráti a Okamura. Do sněmovny by zamířilo osm stran

Sněmovní volby by podle modelu agentury Median vyhrálo ANO se ziskem 25 procent hlasů. Druhou ČSSD by volilo 12,5 procenta hlasujících. Pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny by překonalo celkem osm stran včetně Pirátů nebo hnutí Svoboda a přímá demokracie. Naopak STAN ani Zelení by žádné sněmovní křeslo nezískali. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura Median v pondělí.

Praha (Aktualizováno: 14:56 16. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agentura Median zveřejnila první odhady volebních výsledků (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora TOP 09 k aktuálním šesti procentům hlasů.Co dělat, když se vám ztratí voličský průkaz? Nemůžete jít volit

Pošta doručuje voličský průkaz už devět dní. Pokud se ztratil, nemůže jít volička hlasovat

Těžili z toho Piráti a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, kteří mají vyšší podporu mezi mladšími voliči. ODS a KDU-ČSL by místa ve sněmovně uhájily.

Vítězem voleb by i v první polovině října bylo jasně hnutí ANO, přestože by se v porovnání se zářijovým průzkumem jeho zisk snížil z 27 na 25 procent. Podobně druhou ČSSD by volilo 12,5 procenta voličů (o jeden procentní bod méně) a KSČM by získala 10,5 procenta hlasů (o dva procentní body méně).

Nejmenší ztrátu půl procentního bodu utrpěla ODS (aktuálně devět procent), KDU-ČSL si naopak stejnou měrou polepšila na 6,5 procenta. TOP 09 klesla ze sedmi na šest procent.

Občanské demokraty by díky nárůstu o tři procentní body předstihlo Okamurovo hnutí (nyní 9,5 procenta), lidovcům odskočili Piráti ze šesti na 8,5 procenta.

Podpora stran se podle agentury může v posledním předvolebním týdnu velmi měnit, šanci na vstup do sněmovny má i STAN a Zelení. Piráti a SPD se opírají o mladé voliče, jejichž účast a volební chování jsou nejméně „spolehlivé".

Tipněte si vítěze voleb. Trefte strany, které překročí 5% hranici a vyhrajte ceny

Číst článek

Zatímco TOP 09 a KDU-ČSL si vstupem do sněmovny nemohou být jisté, poslance by mohli mít i Starostové a Zelení, pokud k volbám přimějí všechny své voliče, uvedl Median.

Nejvyšší volební potenciál ale mělo podle agentury hnutí ANO, které v případě získání hlasů všech svých zvažujících voličů stále může překročit hranici 30 procent. Pokud by ale ANO dostalo hlasy jen od svých skalních voličů, získalo by méně než 20 procent.

Deklarovaná volební účast v říjnu | Zdroj: Median

ČSSD by mohla pomýšlet až na 16,5 procenta, ODS na 15 procent, SPD na 14,5 procenta a Piráti na 14 procent hlasů. Volební potenciál KSČM se snížil na zhruba 13 procent hlasů, hlasy přesvědčených voličů by jí stejně jako sociálním demokratům zajistil jen desetiprocentní zisk.

Volební potenciál ukazuje, kolik by strana mohla dostat hlasů, kdyby se k ní přiklonili všichni respondenti, kteří ji vážně zvažují a nevylučují účast.

Účast u voleb deklarovalo v první polovině října 64 procent dotázaných, což je v porovnání se zářijovým průzkumem o čtyři procentní body více. „Jen 46,5 procenta lidí si ale bylo účastí jisto," upozornil Median.

Poslední předvolební průzkum?

Výsledky předvolebních průzkumů nesmí být podle zákona zveřejňovány tři dny před otevřením volebních místností. Moratorium tak začne platit od úterý.

Průzkum společnosti Median by tak mohl být před volbami tím posledním. Čísla o podpoře stran se mohou znovu objevit až po ukončení hlasování.

Vývoj podpory stran od roku 2013 až 2017 | Zdroj: Median

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme