Brazílie 4:1 Jižní Korea

CVVM: Zeman stále rozděluje společnost. Více než polovina Čechů považuje jeho chování za nedůstojné

Prezident Miloš Zeman je sice podle většiny Čechů v kontaktu s lidmi a plní své ústavní funkce, zároveň ale nedbá o vážnost úřadu a nepůsobí jako vážená autorita. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd České republiky, který probíhal několik dní v první polovině měsíce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění úkolů české armády v roce 2019. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Že je Zeman v kontaktu s občany, zná jejich problémy a že dobře plní funkce svěřené mu ústavou, si myslí téměř dvě třetiny Čechů. Polovina Čechů také pozitivně hodnotí, jak prezident ovlivňuje politický život. Negativně jej hodnotí v této oblasti 43 procent občanů.

V otázce reprezentace České republiky v cizině je podíl pozitivních a negativních názorů stejný, a to 48 procent. Špatně hodnotí většina Čechů dopad Zemanova působení na prezidentský úřad.

Podle 55 procent lidí Zeman nedbá na vážnost a důstojnost úřadu hlavy státu. Negativní hodnocení převažují také v otázce, jestli je Zeman pro občany autoritou. Podle 50 procent lidí jako autorita nepůsobí, opačný názor má 45 procent lidí.

Proti loňskému průzkumu si Zeman nejvýrazněji polepšil v otázce reprezentace státu v zahraničí. Podíl kladných hodnocení stoupl ze 42 na 48 procent, kdežto podíl negativních klesl z 53 na 48 procent.

Češi jsou s politickou situací spokojení nejvíce v tomto desetiletí, ukázal průzkum CVVM

Číst článek

Prezident si pohoršil naopak v otázce, zda působí jako autorita. Podíl kladných odpovědí klesl ze 48 na 45 procent a podíl záporných stoupl ze 46 na 50 procent. Největšího podílu kladných hodnocení ve všech oblastech Zeman jako prezident dosáhl v roce 2016, tedy asi v polovině svého prvního funkčního období. Od té doby mu ve všech otázkách podíl pozitivních hodnocení klesal a podíl negativních hodnocení stoupal.

„V porovnání s působením Václava Klause i Václava Havla v prezidentském úřadě u Miloše Zemana čeští občané soustavně výrazně pozitivněji hodnotí jeho kontakt s občany a znalost jejich problémů,“ uvedlo CVVM.

„Naopak hůře – v podstatě rovněž soustavně – u Miloše Zemana v porovnání s oběma jeho předchůdci občané hodnotí to, jak dbá o vážnost a důstojnost svého úřadu a jak reprezentuje Českou republiku v zahraničí, byť v tomto druhém případě se nejlepší hodnocení Miloše Zemana z roku 2016 statisticky vyrovnalo nejhoršímu hodnocení Václava Klause z roku 2013,“ dodalo CVVM.

Průzkum prováděli pracovníci od 5. do 17. ledna a zúčastnilo se ho 1087 obyvatel České republiky starších 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme