Průzkum: s postupem Babiše a Zemana v povolebních jednáních souhlasí necelá polovina lidí

Necelá polovina dotázaných souhlasí s postupem předsedy ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana v povolebním jednání. Vyplývá to z bleskového průzkumu společnosti MEDIAN, který tento týden exkluzivně provedla pro Český rozhlas.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S povolebních jednáním předsedy hnutí ANO Andreje Babiše souhlasí 49 procent dotázaných | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Median

Nejisté znovuvydání Babiše a Faltýnka. Pro zvedne ruku 91 poslanců, klíčové budou hlasy Okamury a spol.

Číst článek

S povolebním postupem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nesouhlasí 39 procent dotázaných. Opačný názor zastává 49 procent lidí. „S kroky se více ztotožňují voliči hnutí ANO nebo SPD. A jsou to častěji voliči Miloše Zemana,“ vysvětluje Martin Buchtík ze společnosti MEDIAN.

Průzkum se zaměřil i na to, jak lidé vnímají prezidentovu sérii schůzek se všemi stranami a hnutími, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Se Zemanovými kroky souhlasí zhruba 46 procent Češek a Čechů. O trochu méně dotázaných vnímá jeho postup negativně. Jde hlavně o lidi s vyšším vzděláním.

„Míň často souhlasí lidé s vysokoškolským vzděláním. Naopak logicky jeho podporovatelé z roku 2013 daleko více souhlasí s jeho kroky,“ potvrzuje Buchtík.

S povolebních jednáním prezidenta Miloše Zemana souhlasí 46 procent dotázaných | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Median

Sociologové se mezi 15. a 16. listopadem ptali více než tisícovky lidí starších 18 let. V pondělí se poprvé od voleb sejdou noví poslanci – na ustavující schůzi sněmovny složí slib a zvolí si vedení.

Průzkum: Zeman by v prvním kole prezidentské volby jasně porazil Drahoše

Číst článek

Sestavování menšinové vlády

Zeman už dříve pověřil Babiše sestavením vlády. Jedná se o neformální krok, který není zakotven v Ústavě, měl by ale vést k pozdějšímu jmenování Babiše premiérem. Na rozdíl od svých předchůdců Václava Havla a Václava Klause nechtěl Miloš Zeman svazovat Babiše podmínkou, že bude mít dostatečnou podporu pro sestavení vlády ve sněmovně.

„Mám proto čtyři důvody. První a nejdůležitější je, že je vítězem voleb, a to s velkým náskokem. Za druhé, Babiš je úspěšným podnikatelem, jehož firmy platí daně v České republice. Za třetí, jedná se o politika, který vybudoval silné a úspěšné hnutí. A za čtvrté, jedná se o úspěšného ministra financí, který přivedl státní rozpočet k přebytku,“ řekl Zeman.

Stabilní většinovou vládu bych si nepřál, řekl Zeman Radiožurnálu

Číst článek

Prezident také oznámil, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by jeho první vládě nevyslovila sněmovna důvěru.

Babiš také dříve potvrdil, že se pokusí o složení menšinové vlády složené z ministrů ANO a odborníků. Další strany zastoupené ve sněmovně totiž odmítají s ANO spolupracovat v koalici. Kabinet by měl podle Babiše částečně plnit program všech stran.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme