Průzkum: s postupem Babiše a Zemana v povolebních jednáních souhlasí necelá polovina lidí

Necelá polovina dotázaných souhlasí s postupem předsedy ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana v povolebním jednání. Vyplývá to z bleskového průzkumu společnosti MEDIAN, který tento týden exkluzivně provedla pro Český rozhlas.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S povolebních jednáním předsedy hnutí ANO Andreje Babiše souhlasí 49 procent dotázaných | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Median

Nejisté znovuvydání Babiše a Faltýnka. Pro zvedne ruku 91 poslanců, klíčové budou hlasy Okamury a spol.

Číst článek

S povolebním postupem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nesouhlasí 39 procent dotázaných. Opačný názor zastává 49 procent lidí. „S kroky se více ztotožňují voliči hnutí ANO nebo SPD. A jsou to častěji voliči Miloše Zemana,“ vysvětluje Martin Buchtík ze společnosti MEDIAN.

Průzkum se zaměřil i na to, jak lidé vnímají prezidentovu sérii schůzek se všemi stranami a hnutími, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Se Zemanovými kroky souhlasí zhruba 46 procent Češek a Čechů. O trochu méně dotázaných vnímá jeho postup negativně. Jde hlavně o lidi s vyšším vzděláním.

„Míň často souhlasí lidé s vysokoškolským vzděláním. Naopak logicky jeho podporovatelé z roku 2013 daleko více souhlasí s jeho kroky,“ potvrzuje Buchtík.

S povolebních jednáním prezidenta Miloše Zemana souhlasí 46 procent dotázaných | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Median

Sociologové se mezi 15. a 16. listopadem ptali více než tisícovky lidí starších 18 let. V pondělí se poprvé od voleb sejdou noví poslanci – na ustavující schůzi sněmovny složí slib a zvolí si vedení.

Průzkum: Zeman by v prvním kole prezidentské volby jasně porazil Drahoše

Číst článek

Sestavování menšinové vlády

Zeman už dříve pověřil Babiše sestavením vlády. Jedná se o neformální krok, který není zakotven v Ústavě, měl by ale vést k pozdějšímu jmenování Babiše premiérem. Na rozdíl od svých předchůdců Václava Havla a Václava Klause nechtěl Miloš Zeman svazovat Babiše podmínkou, že bude mít dostatečnou podporu pro sestavení vlády ve sněmovně.

„Mám proto čtyři důvody. První a nejdůležitější je, že je vítězem voleb, a to s velkým náskokem. Za druhé, Babiš je úspěšným podnikatelem, jehož firmy platí daně v České republice. Za třetí, jedná se o politika, který vybudoval silné a úspěšné hnutí. A za čtvrté, jedná se o úspěšného ministra financí, který přivedl státní rozpočet k přebytku,“ řekl Zeman.

Stabilní většinovou vládu bych si nepřál, řekl Zeman Radiožurnálu

Číst článek

Prezident také oznámil, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by jeho první vládě nevyslovila sněmovna důvěru.

Babiš také dříve potvrdil, že se pokusí o složení menšinové vlády složené z ministrů ANO a odborníků. Další strany zastoupené ve sněmovně totiž odmítají s ANO spolupracovat v koalici. Kabinet by měl podle Babiše částečně plnit program všech stran.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme