Průzkum: Obětí domácího násilí je v Česku každá šestá žena

Česká veřejnost nemá jasno v tom, co je domácí násilí. Podle zatím nejrozsáhlejšího průzkumu na toto téma nedokážou lidé většinou rozpoznat, co je běžný rodinný konflikt a co už týrání. Ve zmíněné sociologické sondě oslovili odborníci na 1500 respondentů z celé republiky. Obětí tohoto typu násilí se stala v Česku každá šestá žena a dvaadvacátý muž.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí

Domácí násilí | Foto: Český rozhlas

„Je to problém, který si určitě zaslouží pozornost, protože prostupuje skrz celou společnost,“ upozornil ve vysílání Radiožurnálu Daniel Topinka ze společnosti SocioFactor, která průzkum prováděla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obětí domácího násilí je v Česku každá šestá žena. Závěry průzkumu na toto téma přiblížil Daniel Topinka ze společnosti SocioFactor

Z výsledků průzkumu vyplývá, že počet respondentů, kteří mají nějakou zkušenost s domácím násilím, se oproti minulým průzkumům zvýšil na 44 procent. Podle Daniela Topinka ze SocioFactoru tento nárůst nemusí nutně znamenat nárůst domácího násilí, změnilo se i vnímání tohoto pojmu.

„Definice veřejnosti, co je domácí násilí, je mnohem širší a volnější než definice odborníků. Představa, že domácí násilí má zůstat v rodině za zavřenými dveřmi, je záležitost mýtu, který tady byl před deseti patnácti lety. Dneska už tomu tak není a společnost velmi intenzivně vnímá to, že domácí násilí je sociální problém a že to je problém poměrně rozšířený,“ řekl Topinka.

Ze čtyř pětin na nynější dvě třetiny se za devět let snížil počet případů fyzické formy domácího násilí. Naopak přibývá psychologických forem.

„Často se třeba objevuje násilí v podobě, která využívá různých způsobů nátlaku a komunikace partnera nebo partnerky s jeho okolím. Jsou to případy, kdy někteří násilníci bedlivě kontrolují internetovou poštu, dopisy, esemesky a podobně,“ doplnil Daniel Topinka.

Domácí násilí v Česku | Foto: ČTK

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme