Očkovat proti covidu se nenechá 23 procent Čechů, odmítačů postupně ubývá, uvádí průzkum CVVM

Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu CVVM to uvedlo 23 procent občanů | Zdroj: CVVM

Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ze začátku června. Odmítačů postupně ubývá, v únoru vakcínu nechtělo 33 procent lidí, v dubnu 26 procent. Očkovat se naopak nechá 35 procent lidí, sedm procent váhá. Ostatní už v době průzkumu měli alespoň první dávku. Podle dvou třetin občanů by antigenní testy měly být nadále hrazeny pro všechny každé tři dny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, jako nejčastější důvod uváděli nedůvěru k očkování jako takovému. Dalším důvodem je to, že vakcína podle nich byla vyvinuta příliš rychle a není tak dostatečně otestovaná. Mají také obavy z vedlejších účinků očkování nebo dlouhodobých následků. Rozhodně se nenechá očkovat desetina lidí, 13 procent uvedlo, že se spíše nenechá.

První očkovací centra bez registrace si oblíbili mladí mezi 20 a 29 lety. 45 % lidí chtělo jen druhou dávku

Číst článek

Ve věku nad 60 let očkování odmítá 14 procent lidí, dvě procenta rozhodnuta nejsou. Ve věkové skupině 45 až 59 let vakcínu odmítá 26 procent lidí a šest procent váhá. Z lidí mezi 30 až 44 roky věku se očkovat nechce 25 procent a osm procent se zatím nerozhodlo.

Také mezi dvacátníky se nechce naočkovat čtvrtina respondentů, desetina není rozhodnuta. V nejmladší generaci tři z deseti o očkování zájem nemají a asi čtvrtina zatím neví, jestli se nechá očkovat.

Naopak ti, kteří se chtějí nechat očkovat, případně už naočkovaní jsou, jako nejčastější důvod svého rozhodnutí uváděli, že chtějí zůstat zdraví, ochránit se před nemocí covid, ze které mají obavy, nebo že chtějí zamezit závažnému průběhu této nemoci.

Rozhodně se chce nechat očkovat 19 procent lidí a spíše 16 procent. Mezi lidmi, kteří se rozhodně chtějí nechat očkovat nebo již očkovaní jsou, je více dotázaných s vysokoškolským vzděláním.

Ochota k očkování podle věku | Zdroj: CVVM

Antigenní testování

V první polovině června 69 procent lidí souhlasilo s tím, že antigenní testování by mělo být i nadále pro všechny hrazeno každé tři dny.

‚Přišli jsme si pro svačinu a u toho nás píchnou.‘ Praha očkuje lidi bez přístřeší

Číst článek

Podle 57 procent občanů by vstup na hromadné akce měl být umožněn pouze lidem, kteří jsou očkovaní nebo otestovaní. K naprostému uvolnění cestování se lidé stavěli spíše odmítavě, pro volné cestování se vyslovilo 29 procent dotázaných, proti bylo 64 procent.

CVVM průzkum provedlo mezi 29. květnem a 13. červnem mezi 957 respondenty staršími 15 let. Vláda 19. července rozhodla, že se preventivní testy na covid nebudou od 1. září hradit ze zdravotního pojištění. Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování.

Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme