PRŮZKUM: Polovina Čechů považuje rozpad Československa za chybu

Polovina Čechů hodnotí rozdělení Československa před 25 lety negativně. Ukazují to alespoň výsledky bleskového průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. V minulosti přitom jednoznačně převažoval postoj, že rozdělení země bylo správné. Teď vnímá pozitivně rozpad Československa zhruba 44 procent lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba 44 procent Čechů hodnotí rozpad Československa jako správný | Zdroj: Median

Roli tehdejších premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara při dělení země pak většina Čechů vnímá spíše negativně. Pozitivně hodnotí roli Klause a Mečiara při dělení Československa třetina lidí.

„Je důležité doplnit dvě věci. Zaprvé mladí Češi častěji nemají názor nebo je tato pro ně už historická událost nezajímá. Za druhé fakt, že je těžko rozdělitelný sentiment veřejnosti k události i dvěma do značné míry kontroverzním osobám jako celku," říká Martin Buchtík ze společnosti Median.

Role Václava Klause a Vladimira Mečiara je vnímána spíše negativně | Zdroj: Median

Podle něj zároveň postupně klesá zájem Čechů o dění na Slovensku. Naopak větší zájem o život Slováků mají třeba lidé žijící v krajích sousedících se Slovenskem.

„Ještě před pěti lety se o život běžných Slováků zajímala zhruba polovina občanů České republiky, dnes už je to jen něco málo přes čtyřicet procent. Mladí lidé do 30 let jenom ve čtvrtině případů deklarují, že se o život na Slovensku zajímají," doplňuje Buchtík.

Lidé se o poznání méně zajímají o to, jak se mají lidé na Slovensku. | Zdroj: Median

Velká část lidí si také myslí, že rozdělením společné federace získali víc Češi než Slováci. Bleskový průzkum provedla společnost Median ve dnech 25. a 26. května a zúčastnilo se ho přes tisíc lidí.

*Velká část lidí si také myslí, že rozdělením společné federace získali víc Češi než Slováci. | Zdroj: Median

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme