Průzkum pro Český rozhlas: skoro tři čtvrtiny lidí si přejí pokračování koaliční vlády

Až 71 % lidí si nepřeje předčasné volby, ale pokračování vládní koalice. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Třetina Čechů podle něj chce, aby Sobotkova vláda pokračovala ve stejném složení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní průzkum pro Český rozhlas

Exkluzivní průzkum pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas

Většina lidí by ráda viděla pokračování stávající vládní koalice. Třetina Čechů pak podle průzkumu chce, aby Sobotkova vláda pokračovala ve stejném složení. Druhou nejčastěji uváděnou variantou je pak koalice bez účasti premiéra a vicepremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.

Exkluzivní průzkum pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas

„Pokud si lidé přejí nějakou personální výměnu, tak nejčastěji na obou těch postech, jen deset procent lidí vybralo tu možnost, že by odešel premiér Sobotka a nikdo další, jenom 11 procent lidí by chtělo, aby odešel pouze vicepremiér Babiš. Z dat se také dá vyčíst, že si lidé nepřejí konec vlády. Jen necelá čtvrtina lidí si přeje řešení typu úřednická vláda, vznik nové koalice nebo předčasné volby," dodává analytik Medianu Daniel Prokop k průzkumu, který probíhal ve středu večer a ve čtvrtek dopoledne.

Exkluzivní průzkum pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas

Předčasné volby by podle něj uvítal zhruba každý sedmý dotázaný. Ze sněmovních stran si je přejí KSČM, TOP 09 a ODS. „Myslím, že je to jedno z mála čistých řešení, které se nabízí. Podle mého názoru by nejhorší možnou variantou bylo podat demisi a ve stejné podobě dovládnout do konce tohoto volebního období, uvedl poslanec ODS Jan Skopeček.

Exkluzivní průzkum pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas

Proti takovému řešení jsou ale koaliční strany, včetně lidovců, říká jejich předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Myslím, že jedno z řešení je, že by mohla pokračovat ta vláda ve stejném půdorysu jen bez pánů sobotky a Babiše, což je věc k jednání," řekl Bělobrádek.

Exkluzivní průzkum pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas

Právě dvojice Sobotka a Babiš může podle 44 procent lidí za současnou vládní krizi. Pouze premiéra považuje za viníka pádu vlády třetina dotázaných, samotného Babiše pak 16 procent. „Nejčastější názor je, že za to můžou oba hlavní aktéři, myslí si to i voliči ČSSD. Voliči ANO a KSČM spíše vidí vinu na straně Sobotky, Babišovi vinu dávají spíše menší strany, vysvětlil výsledky průzkumu Daniel Prokop.

Oznámení demise je nesprávné, myslí si dvě třetiny lidí

Dvě třetiny lidí považují rozhodnutí premiéra Sobotky podat demisi vlády za nesprávný krok. Nejméně s rozhodnutím předsedy vlády souhlasí lidé starší 60 let a voliči hnutí ANO. Mezi voliči ČSSD demisi schvaluje čtvrtina dotázaných. Průzkumu se zúčastnilo 1006 respondentů starších 18 let.

Do podpory demise se mimo jiné promítá to, nakolik si lidé myslí, že Andrej Babiš dostatečně vysvětlil kauzy, které se ho týkaly. „Mezi lidmi, kteří na to mají názor, mírně převládá pozice, že je nevysvětlil dostatečně, ačkoli je to takřka půl na půl. A ti lidé, kteří mu nedůvěřují v tom vysvětlení, tak v takřka polovině případů tu demisi podporují. Naopak lidé, kteří Andreji Babišovi důvěřují, tak jsou ve velké většině proti té demisi," vysvětluje analytik Medianu Daniel Prokop.

Průzkumu se zúčastnilo 1006 respondentů starších 18 let. Kompletní výsledky včetně toho, kdo podle dotázaných vládní krizi zavinil, zveřejníme ráno na zpravodajském webu i ve vysílání Radiožurnálu.

V anketě na serveru iROZHLAS.cz naopak krok Bohuslava Sobotky lidé vítají. Hlasovat můžete ZDE:

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme