Průzkum pro ČRo: Dvě třetiny Čechů by byly pro zapojení armády do boje proti IS

Případné zapojení českých vojáků do bojových operací proti Islámskému státu by podpořily zhruba dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro Český rozhlas vypracovala agentura Median v souvislosti s nedávnými událostmi ve Francii. Kompletní výsledky jsou k dispozici ve fotogalerii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní průzkum pro ČRo | Foto: Michal Jindra

34 procent respondentů by nasazení armády podpořilo bezpodmínečně. Dalších 30 procent dotázaných by s vysláním vojáků souhlasilo pouze v případě, že by akce měla mandát OSN.

Případné zapojení české armády do bojů proti Islámskému státu tak má nezvykle vysokou podporu.

„Pro nás jsou to samozřejmě poměrně překvapivé výsledky i s ohledem na to, jaká podpora byla třeba v Afghánistánu, v Iráku. Obecně podpora vstupu české, americké nebo britské armády v těchto zemích byla poměrně nízká,“ upozorňuje analytik Josef Fišer.

Vliv mají velmi pravděpodobně právě nedávné teroristické útoky v Paříži. Zastánci případné účasti pocházejí zejména z řad mužů a mladých lidí do 29 let.

Zapojení české armády do boje proti Islámskému státu | Foto: Český rozhlas Median

Průzkum zjišťoval také to, jestli by se podle názoru veřejnosti měly v médiích i nadále objevovat karikatury islámských symbolů.

Průzkum pro ČRo: Podle 53 procent Čechů v zemi vzrostlo riziko teroristického útoku

Číst článek

Téměř 40 procent dotázaných Čechů je přesvědčeno, že ano. Se zveřejňováním karikatur souhlasí hlavně muži. Většina respondentů ovšem byla proti, a to především z obavy o bezpečnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledky exkluzivního průzkumu pro Český rozhlas se zajímala redaktorka Eva Rajlichová

„Zhruba 25 procent to považuje za urážlivé, dalších 35 procent jsou občané, kteří odmítají zveřejňování karikatur spíše z obavy, že zvyšuje nebezpečí útoku,“ přibližuje analytik Josef Fišer.

„Upozornil bych na rozměr, který se týká té čtvrtiny obyvatelstva, která považuje zveřejňování karikatur islámských symbolů za zbytečně urážlivé. Jsou mezi nimi silně i voliči KDU-ČSL. To znamená, že je tam určitě nějaké pojítko s vírou,“ dodává Fišer.

Zveřejňování karikatur v médiích | Foto: Český rozhlas Median

METODOLOGIE VÝZKUMU: Agentura Median se dotazovala 1088 respondentů ve věku 18 let a více. Průzkum se uskutečnil ve dnech 13. a 14. ledna.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme