Průzkum pro ČRo: Většina lidí v Česku chce dál volit prezidenta přímo

Většina Čechů chce zachovat přímou volbu prezidenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. V přímé volbě Češi poprvé vybírali hlavu státu před dvěma lety, před tím prezidenta volil parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby - průzkum

Prezidentské volby - průzkum | Foto: Český rozhlas, Median

Před dvěma lety se v souvislosti s přímou volbou mluvilo třeba o tom, že financování některých kampaní není průhledné, nebo se objevily pochyby o pravosti podpisů pro některé nezávislé kandidáty.

Některé lidi také zaskočilo, jak kampaň společnost rozdělila. I tak si však Češi přejí mít i dál právo rozhodovat přímo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o postoji obyvatel ČR k přímé volbě prezidenta natočila redaktorka Lenka Jansová

V současné době je pro přímou volbu mírně víc voličů levice. Tak tomu bylo i v minulosti, rozdíly však už nejsou tak velké.

„Před rokem 2013 platilo, že tu přímou volbu výrazně častěji podporují voliči levice – oni si od toho slibovali vytvoření nějaké politické protiváhy proti pravicové vládě. Dneska, když existuje vláda, která je dejme tomu středová nebo středo-levá, tak se ten rozdíl mezi pravicovými a levicovými voliči stírá,“ uvedl sociolog agentury Median Daniel Prokop.

Ke stoupencům přímé volby patří také lidé, kteří k volbám nechodí. „Právě ti lidé, kteří se neúčastní voleb, si tu přímou volbu přejí, protože nevěří těm voleným zástupcům, že by dokázali jaksi nepřímo zvolit správného prezidenta,“ poznamenal Prokop.

Prezidentské volby - průzkum | Foto: Český rozhlas Median

Návratu k nepřímé volbě by dalo přednost jen sedmnáct procent voličů. „Pořád jsou to mírně víc voliči pravice, protože ty pravicové strany tu nepřímou volbu jako víc obhajovaly,“ doplnil sociolog.

Metodologie výzkumu | Foto: Český rozhlas Median

I když lidé chtějí volbu zachovat, něco se možná přece jen změní. Ministerstvo vnitra totiž plánuje novelu volebních zákonů, a sní i úpravu některých pravidel pro volbu prezidenta. Třeba podpisy pro nezávislé kandidáty by měly být příště ověřené.

Struktura vzorku - Sociodemografie I | Foto: Český rozhlas Median

„Samozřejmě to i může změnit počet podpisů, které jsou nutné na tu petici,“ uvedla Petra Kučerová z tiskového odboru ministerstva vnitra. „Přinese to možná i změnu v Ústavě, která říká, že je potřeba 50 tisíc podpisů,“ dodala Kučerová, podle níž by se mohl počet potřebných podpisů snížit.

Struktura vzorku - Sociodemografie II | Foto: Český rozhlas Median

Jak Češi hlasovali v přímé volbě prezidenta?

V prvním kole přímé volby prezidenta republiky hlasovalo před dvěma lety 5,1 milionu lidí. Volební účast dosáhla 61,31 procent. Jen dva z devíti kandidátů – Miloš Zeman a Karel Schwazenberg – přesáhli hranici milionu hlasů. Český rozhlas připravil přehlednou mapu, která ukazuje, kde měl který kandidát jakou podporu.

V interaktivní mapě si můžete připomenout jména všech kandidátů, podívat se, kde bodovali, a také jak volby dopadly přímo u vás – stačí zadat jméno obce do vyhledávacího pole vlevo dole.

Pomocí rozbalovacího menu vlevo nahoře zobrazíte v mapě geografické rozložení podpory pro každého jednotlivého kandidáta.

Z mapy je na první pohled vidět drtivá převaha Miloše Zemana na Vysočině, v menších obcích a také na severní Moravě. Karel Schwarzenberg měl největší náskok v Praze, Brně a dalších velkých městech. Ve druhém kole jej ještě zvýšil, ale na vítězství mu to nestačilo.

Takto podrobná mapa s výsledky v jednotlivých okrscích nebyla ještě nikde publikována, protože Český statistický úřad v roce 2013 nezveřejňoval okrskové výsledky ve strojově čitelném formátu – výsledky nabízel jen po celých obcích. Český rozhlas tato detailní data nyní propojil s aktuální mapou volebních okrsků. Bohužel na ní zůstalo několik bílých míst, například v Praze, v Brně, v Plzni či v Opavě. Jedná se o volební okrsky, jejichž hranice a názvy se od prezidentských voleb změnily, a nebylo by proto korektní zaplňovat je historickými daty. Mapu s tehdejšími hranicemi volebních okrsků statistici dosud nezveřejnili.

Lenka Jansová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme