Median: V březnu by volby vyhrálo ANO před ODS. Mimo Sněmovnu by zůstali lidovci i ČSSD

Ve volbách do Sněmovny by nyní na prvním místě skončilo hnutí ANO s 34,5 procenta hlasů. S velkým odstupem by následovala ODS, kterou by volilo 15,5 procenta lidí. Vyplývá to z volebního modelu, který v pátek zveřejnila agentura Median. SPD by získala deset procent, Piráti 8,5 procenta a STAN osm procent. Kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory by byly TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti únoru se podpora stran zvýšila nebo stagnovala s výjimkou Pirátů, kteří si pohoršili, a sestoupili tak z předchozího třetího místa na čtvrté, zatímco SPD si polepšilo ze čtvrtého na třetí místo. TOP 09 by podle modelu získala pět procent, sociální demokracie a lidovci po čtyřech procentech.

Volby by nyní podle Medianu vyhrála vládní koalice, ANO je druhé. ČSSD by se mohla vrátit do Sněmovny

Číst článek

Agentura ale uvedla, že u těchto stran nelze spolehlivě určit, zda jsou nad nebo pod pětiprocentní hranicí. Statistická odchylka Medianu u malých stran je plus minus půl procentního bodu a u velkých stran plus minus 3,5 bodu.

Proti únorovému modelu si nejvíce, o 2,5 bodu, polepšilo ANO. Podpora ODS, SPD, STAN, ČSSD a KDU-ČSL posílila mírně, v rozmezí od půl bodu do jednoho. U TOP 09 stagnovala a preference Pirátů spadly o tři procentní body. KSČM, Přísaha, Zelení, Trikolora i další strany by se v nynějších případných volbách opět nejspíš ocitli mimo Sněmovnu, uvedli autoři průzkumu.

Možný nárůst účasti

Sněmovních voleb v březnu by se zúčastnilo 63,5 procenta respondentů průzkumu, dalších 14 procent by účast zvažovalo. Určitě by hlas neodevzdalo 16,5 procenta dotázaných a šest procent by spíše k volbám nešlo.

„Proti minulému volebnímu modelu pozorujeme nárůst ochoty zúčastnit se voleb, nicméně deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast,“ doplnil Median. Průzkumu se mezi 2. březnem a 3. dubnem účastnilo 1006 lidí starších 18 let. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme