Průzkum: Starší žáci mají špatné stravovací návyky, necvičí a často berou léky

Necvičí, nesnídají, jídlo nahrazují sladkými limonádami a tyčinkami, nebo se naopak trápí dietami, a také velmi často berou léky na bolest, alergie, hubnutí nebo úzkost. To je popis fyzického a psychického stavu žáků 5. až 9. tříd základních škol podle výzkumu Českého zdravotnického fóra, na jehož otázky odpovídaly více než tři tisíce dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti ve třídě (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Alexander Redmon

To, že dětem chybí dostatek pohybu, že jedí sladké a jídla z fast foodů a čas tráví u počítačů, není nic nového. Pavel Suchánek, odborník na výživu a sportovní aktivity dětí z Občanského sdružení Výživa dětí, přesto vidí určité zlepšení situace.

„A to v oblasti informovanosti. Kdo chce, tak si informace o tom, jak by měla strava dětí a dospívajících vypadat, určitě najde. A má šanci najít relativně velmi relevantní a velmi kvalitní informace,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme mluvili s Pavlem Suchánkem, odborníkem na výživu a sportovní aktivity dětí z Občanského sdružení Výživa dětí

Zlepšilo se podle něj ale také složení stravy ve školních jídelnách. Nabídka je daleko pestřejší, než třeba byla před 25 či 30 lety.

„Možností stravovat se zdravěji a pohybovat se a dodržovat jakýsi zdravý životní režim je určitě více, než bylo v minulosti. Na druhou stranu nebylo tolik lákadel. A to je samozřejmě věc, která k tomu zásadně přispívá,“ upozorňuje.

Přestože by žádná potravina neměla být podle Suchánka podle zákona zdraví škodlivá, problémem je množství její konzumace a fyzická aktivita.

„Pokud někdo konzumuje větší množství slazených nápojů a tučných jídel a nemá k tomu adekvátní výdej energie, samozřejmě to vede k růstu tělesné hmotnosti a ke zvýšení rizika některých onemocnění,“ říká.

Průzkum také ukázal, že dívky v patnácti letech už mají za sebou v naprosté většině nějakou dietu. To podle Suchánka svědčí o určitém mediálním tlaku.

„A jakémsi stylu, kdy je obecně známo, že nejlepší téma, o kterém se lidé a tedy i rodiče mezi sebou baví, je buď u mužů fotbal a u žen diety,“ konstatuje Pavel Suchánek z Občanského sdružení Výživa dětí.

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme