Češi podle průzkumu stále podporují Ukrajinu a Západ. Členství v Unii považují za záruku bezpečnosti

Téměř rok po vpádu Ruska na Ukrajinu zůstává většina lidí v Česku na straně Západu. Pomoc ukrajinským uprchlíkům před válkou schvaluje 60 procent Čechů, tedy mírně víc než loni v létě. Vyplývá to z lednových průzkumů agentury STEM, jejichž výsledky poskytl projekt České zájmy v EU. Průzkum také ukázal, že více než polovina Čechů považuje členství Česka v Evropské unii za důležité pro jeho mezinárodní bezpečnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Děkujeme Praha“. Pochodu se zúčastnilo cca 500 lidí

Rok od začátku ruské invaze Češi stále podporují Ukrajinu | Foto: Twitter ukrajinské ambasády | Zdroj: Twitter ukrajinské ambasády

Prozápadní postoj podporující aktivitu v konfliktu na Ukrajině, tedy alespoň přesuny vojáků NATO k hranicím Ukrajiny a Ruska, má 28 procent lidí. Prozápadně s podporou pasivity, tedy odmítáním aktivity vojáků NATO, se vyslovilo 24 procent.

Po roce ruské agrese zažívá střední a východní Evropa svou ‚historickou hodinku‘

Číst článek

Dalších 34 procent lidí zařadili autoři průzkumu mezi nejisté, kteří si do budoucna přejí především středovou pozici. Dezinformovaných je podle průzkumu devět procent lidí, pět procent je silně proruských.

„Nijak významně nepřibylo lidí, kteří by smýšleli prorusky,“ uvedli autoři průzkumu.

Přijímání uprchlíků z Ukrajiny vidělo v lednovém průzkumu jako správné 60 procent lidí v Česku. Podíl se tak vrátil na úroveň z konce loňského května, na přelomu srpna a září takto smýšlelo 57 procent lidí.

Vůbec nejvíc lidí přijímání ukrajinských uprchlíků podporovalo hned po začátku ruské agrese, na začátku loňského dubna se takto vyjádřilo 70 procent Čechů.

Mezinárodní bezpečnost

Členství v Evropské unii ovlivňuje mezinárodní bezpečnost České republiky pozitivně podle 56 procent lidí, negativně podle 30 procent. Čtrnáct procent odpovědělo, že věc nedokáže posoudit.

„V reakci na válku lidé víc vnímají bezpečnostní rozměr evropské spolupráce. Unie se tak v jejich očích částečně vrací k původní myšlence svého vzniku, tedy zabránit válkám na evropské půdě,“ uvedl ředitel STEM Martin Buchtík.

‚V lednu ani kubík.‘ Dovoz plynu z Ruska do Česka klesl na nulu, uvedl Síkela

Číst článek

Veřejnost podle Buchtíka vnímá reakci Evropské unie na ruskou agresi jako dobře zvládnutou, stejně tak s odstupem času pozitivně hodnotí společný nákup vakcín během koronavirové pandemie.

„Nejvíc skeptická je teď česká společnost v pohledu na evropské řešení energetické krize. Kdo bude v jejích očích nakonec viníkem vysokých cen, se teprve ukáže,“ dodal.

V průzkumu mezi 4. a 15. lednem odpovídal reprezentativní vzorek 1089 občanů ČR starších 18 let. Projekt České zájmy v Evropské unii společně realizují STEM, Institut pro evropskou politiku Europeum a Asociace pro mezinárodní otázky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme