PRŮZKUM: Pomlázku plete už jen 21 procent Čechů. Velikonoční zvyky se překvapivě drží v Praze

Velikonoce vnímají lidé v Česku nejčastěji jako symbol příchodu jara. V bleskovém průzkumu Medianu pro Český rozhlas to odpovědělo skoro 40 procent dotazovaných. Jako nejvýznamnější křesťanský svátek vnímá Velikonoce jen zhruba čtvrtina Čechů. Klesá také počet lidí, kteří udržují velikonoční tradice. Lidé méně zdobí své domovy a nebarví tolik vajíčka. „Výrazně ubylo i těch, kteří vyráží koledovat,“ popisuje jeden z autorů výzkumu Ivan Cuker.

Průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina lidí žijících v Česku pojímá Velikonoce sekulárně. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Jen necelá čtvrtina dotázaných je považuje za nejvýznamnější křesťanský svátek.

Jedná se především o lidi, kteří mají pouze základní vzdělání. Mírně častěji je takto vnímají obyvatelé Moravy. Podle třinácti procent dotázaných jsou pak Velikonoce svátek jako každý jiný.

Policie o Velikonocích zvýší kontroly na silnicích. ‚Nedodržování rychlosti je český nešvar,‘ říká Hodboď

Číst článek

Nejčastěji vnímali lidé Velikonoce jako symbol příchodu jara. Podle bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas tento názor sdílelo 37 procent respondentů. 

Za symbol příchodu jara pak Velikonoce považují především lidé, kteří mají středoškolské vzdělání bez maturity. 26 procent dotazovaných pak velikonoční svátky označovaly především za příležitost být s rodinou a přáteli. Další zamíří na výlety do přírody, desetina lidí bude uklízet. 

Jak je to s tradicemi?

I přes sekulární vnímání Velikonoc velká část lidí žijících v Čechách dodržuje aspoň v nějaké podobě tradice spojené se svátky. 58 procent Čechů a Češek si při této příležitosti zdobí svůj byt či dům, 55 procent připravuje tradiční pokrmy.

Téměř polovina dotázaných také odpověděla, že stále chodí na pomlázku nebo polévá chlapce vodou, byť těch, kteří tyto tradice udržují, ubývá.

A mizí i další tradice. Třeba barvení vajíček se věnuje 41 procent dotázaných a pouze zhruba jedna pětina během Velikonoc navštíví kostel nebo uplete pomlázku.

„Možná trochu překvapivě mírně větší část lidí dodržuje některé tradice v Praze než například ve zbytku Čech, s jedinou výjimkou, a to je návštěva kostela. Ta je přece jenom mírně častější na Moravě,“ říká pro Radiožurnál Ivan Cuker, jeden z autorů výzkumu.

„Počet lidí, kteří navštěvují během Velikonoc kostel, je přibližně konstantní. Dnes je to pětina, v roce 2019 to byla také přibližně pětina,“ doplňuje.

Naopak dvě pětiny lidí plánují o Velikonocích navtštívit své blízké a příbuzné. Až 17 procent lidí se chystá vyrazit do přírody a bezmála každý desátý Čech chce svátky strávit na chalupě či chatě.

Práci nebo studiu se hodlají věnovat hlavně mlaší lidé ve věku do 28 let.

Bleskový průzkum agentury Median pro Český rozhlas se uskutečnil ve dnech 26. a 27. března 2024 a zúčastnilo se ho 1022 lidí starších 18 let. 

Náhodná statistická odchylka činí přibližně 1,5 procentního bodu u postojů, které zastává pět procent respondentů, a až zhruba 3,5 procentních bodů u postojů, které zastává 50 procent respondentů.

kth, gut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme