Průzkum: Většina Čechů si myslí, že žije ve zkorumpovaném státě

Většina Čechů - zhruba dvě třetiny - si myslí, že žijí ve zkorumpovaném státě. Ukázal to průzkum agentury GfK Praha. Také vývoj korupce do budoucna vidí Češi spíše pesimisticky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, úplatek | Foto: Rádio Praha

"Přestože většina občanů České republiky deklarovala negativní vztah k úplatkům, vyjádřila, že úplatky nikdy nedává, lidé mají pocit, že žijí ve zkorumpovaném státě," uvádí se v průzkumu.

Zatímco v roce 2001 označilo Česko za zkorumpovanou zemi 52 procent respondentů, letos to bylo již 66 procent. S tímto zhodnocením země nesouhlasí jen čtvrtina lidí.

Nadpoloviční většina dotázaných má pocit, že se míra korupce v zemi za poslední tři roky zvýšila, více než třetina se domnívá, že se v příštích třech letech ještě zvedne.

Nejvíce je podle lidí úplatkářství rozšířeno na úřadech. Je o tom přesvědčena více než pětina občanů. "Lidé si stěžují, že jsou od nich očekávány úplatky. Naopak v evropském regionu je to trochu jiné, nejzkorumpovanějším prostředím je tam podle respondentů vláda," říká vedoucí projektu Michaela Fričová.

Tolerance Čechů ke korupčnímu chování je obecně malá, závisí na charakteru korupčních praktik. Určité typy chování, například láhev alkoholu pro lékaře či nabídka slevy za nepožadování stvrzenky, někteří lidé ani za korupci nepovažují. Naopak za nepřijatelné či odsouzeníhodné respondenti nejčastěji označili velkou korupci soukromých firem a politických stran.

Do boje s korupcí se ale Češi příliš zapojit nechtějí. Většina si myslí, že proti úplatkářství by měl bojovat stát, nikoliv občané. Tento pocit navíc rok od roku sílí. Lidé ale dlouhodobě nevěří vládě, že má skutečný zájem proti úplatkářství zasahovat. Letos tak odpovědělo skoro 60 procent respondentů.

Z loňské zprávy organizace Transparency International vyplývá, že Česká republika patří v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. Na žebříčku zahrnujícím 159 zemí světa se Česko dělí o 47. až 50. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem. Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůře pouze Lotyšsko a Polsko.

Martin Hromádka, Markéta Knotová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme