Průzkum: vlajku ke svátku osvobození Československa vyvěsí pouze 'pevně přesvědčení' Češi

Český rozhlas si nechal zpracovat průzkum veřejnosti, který zjišťoval, zda si lidé doma vyvěsí státní vlajku u příležitosti svátku osvobození Československa. Určitě si ji nevyvěsí 57 % respondentů. Ve svých oknech ji pak bude mít 12 % dotázaných.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky průzkumu pro Český rozhlas: vyvěsí Češi vlajku na státní svátek? | Foto: Median

Společnost Median prováděla průzkum mezi 1006 respondenty po dobu jednoho měsíce. Osobně nebo telefonicky se repondentů ptala na otázku, zda si připomenou 8. května osvobození Československa v roce 1945 vyvěšením státní vlajky.

Jak pověsit vlajku svisle?

Při svislém věšení se vlajka umisťuje tak, aby červený pruh byl vpravo a modrý klín nahoře. Pořadí barev vychází z české trikolory.

„Osvobození Československa si vyvěšením vlajky 'určitě' připomene 12 % respondentů – dalších 18 % váhá (spíše ano či spíše ne). Protože otázka může být zasažena snahou o sociálně přijatelné odpovědi a reálné vyvěšení mohou omezit i situační faktory (nepřítomnost doma, nevlastnění vlajky), lze předpokládat, že k vyvěšení se dostanou zejména pevně přesvědčení. Častěji chtějí vlajku vyvěšovat lidé nad 60 let (určitě ano – 18 %) a lidé ze středně velkých obcí a měst,“ uvádí Median.

Průzkumu se zúčastnilo 49 % mužů a 51 % žen. Dotazování pocházeli ze 12 % z Prahy, Středočeského a Moravskoslezského kraje. 11 % respondentů bylo v Jihomoravském kraji a 8 % v Ústeckém.

Median, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme