Průzkum: Jen 36 procent lidí chce zvýšit podporu Ukrajině. Proti jsou převážně ženy a starší lidé

Většina Čechů si nepřeje, aby vláda posilovala vojenskou pomoc Ukrajině. Shodli se na tom v průzkumu agentury Median pro Radiožurnál. Proti intenzivnější podpoře ukrajinských vojáků bylo přesně 58 procent respondentů.

Praha (Aktualizováno: 10:14 24. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvýšit podporu ukrajinských vojáků nechtěli často starší lidé a ženy, většinou bez maturity. Názory respondentů závisely na tom, koho podpořili ať už v prezidentských, nebo sněmovních volbách.

Otázka v průzkumu

V únoru to bude rok od začátku ruské invaze na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj říká, že očekává posílení české vojenské pomoci na Ukrajině. Souhlasíte s tím, aby byla česká vojenská pomoc Ukrajině vyšší?

a)      rozhodně ano
b)      spíše ano
c)      spíše ne
d)      rozhodně ne

„Mezi voliči pana Bašty je to dokonce 92 procent respondentů a mezi voliči pana Babiše 81 procent respondentů,“ popisuje ředitel Medianu Přemysl Čech. Proti posílení vojenské pomoci byli také voliči SPD. Nesouhlasný postoj mělo 93 procent z nich.

36 procent respondentů naopak se zintenzivněním vojenské pomoci Ukrajině souhlasilo. Šlo hlavně o mladší lidi s vysokoškolským vzděláním a o voliče Petra Pavla, Danuše Nerudové, Pirátů nebo Starostů a nezávislých.

Podle Čecha mohla odpovědi respondentů ovlivnit i kampaň v prezidentských volbách. Agentura se ptala lidí mezi 16. a 18. lednem, tedy v době, kdy začali Andrej Babiš z hnutí ANO a Petr Pavel přesvědčovat voliče pro 2. kolo voleb. Tehdy se poprvé objevily billboardy nebo rozesílané SMS zprávy s tématem války na Ukrajině.

„Část společnosti přece jen na toto reagovala a ve výzkumu se nám podpora projevila jako trochu nižší, než by možná byla, kdybychom zrovna v situaci této volební kampaně nebyli,“ vysvětluje.

‚Jak mám žít dál?‘ Příběhy obětí a přeživších z domu v Dnipru, který zasáhla ruská raketa

Číst článek

Zvýšení vojenské pomoci

Podle ministryně obrany Jany Černochové z ODS vláda plánuje vojenskou pomoc Ukrajině posílit. Uvedla to v pátek po jednání v Německu s ostatními státy, které Ukrajinu vojensky podporují. Ministryně to potvrdila i v neděli v televizi Prima.

„Česká republika určitě jasně deklarovala připravenost pomáhat v podpoře dál, a to nejenom pomocí našich skladů, ale zejména naším obranným průmyslem,“ řekla.

Česko nikdo nevyzval, aby přenechalo darované tanky Leopard 2 Ukrajině, vyvrací ministerstvo spekulace

Číst článek

Česko podle Černochové plánuje tempo dodávek zvýšit v příštích měsících. Vláda zatím podle ministerstva obrany Ukrajině dodala vojenský materiál za víc než tři miliardy korun. Kromě toho chce do konce letošního roku vycvičit přes čtyři tisíce ukrajinských vojáků.

Další role Česka ve vojenské pomoci vyplývá z prohlášení z minulého týdne, které státy vydaly po jednání v Estonsku. Česko by podle něj mělo opravovat vojenskou techniku, kterou vojáci na Ukrajině používají.

Kromě státu se ale do vojenské pomoci Ukrajině zapojují i sami Češi, a to třeba přes web Zbraně pro Ukrajinu.cz. Iniciativa zatím vybrala přes 372 milionů korun. Nyní skrz něj lidé přispívají na průzkumné a operační drony.

Češi ale neposílají peníze jenom na vojenskou techniku. Do sbírky Člověka v tísni na pomoc Ukrajině věnovali do začátku ledna přes 2 miliardy korun.

V pondělí byl 333. den od začátku války na Ukrajině. 24. února to bude rok, co po napadení Ruskem konflikt začal.

Marie Veselá, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme