Kantar pro ČT: komunisté by se historicky poprvé nedostali do sněmovny, volby by vyhrálo ANO

Komunisté by historicky poprvé spadli pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Vyplývá to ze srpnového průzkumu společnosti Kantar CZ, který v neděli zveřejnila Česká televize a jehož se zúčastnilo 847 respondentů. Volby by vyhrálo s 30 procenty hnutí ANO, oproti červnovému průzkumu si polepšilo o 4,5 procentního bodu.

Praha (Aktualizováno: 13:34 8. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když se podíváme na ty odlivy od voleb, tak celé dvě třetiny z nich jsou lidé, kteří tehdy KSČM volili, ale dnes už by k volbám nepřišli. Pouze třetinu tvoří lidé, kteří by se přiklonili k jiné straně, nejčastěji k ANO,“ říká analytik společnosti Kantar Pavel Ranocha pro Českou televizi.

„Poté jsou tady strany, typicky právě ANO, u kterých to vypadá, že se preference zásadně nemění, stále máme zhruba 30 procent, ale když se podíváme do těch dat podrobněji, tak tam vidíme přeliv mezi voliči ANO a právě nevoličskou skupinou,“ dodal.

Na druhém místě zůstali Piráti se 17 procenty, od minulého měření oslabili o 1,5 procentního bodu. Třetí ODS by získala 14,5 procenta. Do sněmovny by se dále dostaly SPD, ČSSD a přesně s pěti procenty STAN a KDU-ČSL.

‚Nedůvěryhodný průzkum‘

Společně s KSČM by se do dolní komory parlamentu nedostala TOP 09. „Považuji tento průzkum za nedůvěryhodný,“ sdělil k výsledkům průzkumu předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Průzkum společnosti Kantar CZ nepodceňuji ani nepřeceňuji. Mnohokrát byla v minulosti KSČM v průzkumech ostrakizována, ale výsledek byl pak jiný,“ napsal místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

SPD i sociální demokraté si od června pohoršili shodně o půl bodu a STAN ztratil procentní bod. Naopak lidovci si proti červnu připsali půl bodu navíc. O půl bodu si polepšila i nová politická strana Václava Klause mladšího Trikolóra - hnutí občanů, ke vstupu do Sněmovny by jí to ale nestačilo. Získala by 3,5 procenta hlasů. Zelení by dostali 2,0 procenta.

Průzkum STEM: Prezidentovi věří 57 procent lidí, u mladých ale převážila nedůvěra

Číst článek

Průzkum zjišťoval rovněž spokojenost Čechů se současnou politickou situací. Kladně se v tomto ohledu vyjádřilo 27 procent lidí, což je o tři body méně než před prázdninami. Na obdobnou hodnotu podle průzkumu klesla spokojenost naposledy loni v srpnu, kdy byla medializována kauza údajného únosu syna Andreje Babiše (ANO).

Statistická chyba volebního modelu se ale pohybuje mezi plus minus 0,9 až 3,1 procentního bodu.

Průzkum se uskutečnil mezi 10. a 30. srpnem, tedy současně s vrcholící kauzou ohledně jmenování nového ministra kultury. Spor o výměnu ministra trval čtvrt roku. Prezident Miloš Zeman odvolal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu, ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna.

I poté ale se jmenováním Michala Šmardy (ČSSD) do čela kultury otálel, i když na tom ČSSD trvala. Nakonec se Šmarda vzdal nominace a sociální demokracie jako nového kandidáta vybrala Lubomíra Zaorálka, kterého Zeman jmenoval na konci srpna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme