STEM: ANO dominuje politické scéně. Babišovo hnutí by vyhrálo volby před Piráty a ODS

Sněmovní volby by v říjnu vyhrálo hnutí ANO s 33,1 procenta hlasů před Piráty a ODS. Komunisté a sociální demokraté zastavili propad. Mezi čtyřmi a pěti procenty by dostala TOP 09, STAN a Trikolóra. Vyplývá to z volebního modelu agentury STEM. Pro vstup do sněmovny potřebují strany získat pět procent, statistická chyba modelu je plus minus dva procentní body u menších stran a plus minus tři procentní body u větších.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model - STEM - říjen 2019 | Foto: STEM | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

„ANO dominuje politické scéně a jeho postavení je stabilní,“ uvedli autoři volebního modelu. Pokud by volby dopadly podobně jako říjnový volební model, mohlo by si ANO podle STEM pro dvoustrannou koalici vybírat z pěti stran.

Hnutí premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše získalo v předchozím modelu STEM z června 32,5 procenta.

Piráti si proti červnu pohoršili z 15,6 procenta na říjnových 12,2 procenta, možný zisk občanských demokratů se snížil na 10,5 procenta z 13,1 procenta v červnu. Podle STEM je podpora Pirátů kolísavá, ODS ve srovnání s červnem hypoteticky ztratila ve sněmovně pět míst a je otázkou, zda to souvisí s nástupem Trikolóry, kterou vede bývalý poslanec ODS Václav Klaus mladší.

„Levice naopak mírně posílila a zastavila tak svůj propad,“ podotkli autoři volebního modelu. Komunisté na čtvrtém místě získali 8,4 procenta, v červnu to bylo 7,8 procenta. Sociální demokraté by v říjnu získali 6,5 procenta, tedy o desetinu procentního bodu víc než v červnu.

SPD by získala 7,5 procenta, v červnu měla podle agentury STEM 7,9 procenta. Lidovci by dostali 5,6 procenta, v červnovém volebním modelu STEM to bylo o desetinu procentního bodu méně.

Straně TOP 09 by svůj hlas v říjnu odevzdalo 4,4 procenta dotázaných, v červnu to bylo 3,7 procenta. STAN by získala 4,3 procenta, v červnu to bylo 3,8 procenta. Trikolóra by pak podle volebního modelu STEM v říjnu dostala 4,2 procenta. Zisk dalších stran by nepřesáhl dvě procenta.

Říjnový volební model odráží nerozhodnost a váhání voličů, je postaven na předpokladu spíše nižší volební účasti kolem 57 procent, uvedl STEM. K volbám by v říjnu šlo 60 procent dotázaných, zúčastnit se nechce 23 procent a rozhodnuto není 17 procent.

„Volební motivace se oproti červnu o něco zlepšila,“ doplnili autoři volebního modelu, ve kterém mezi 11. a 25. říjnem odpovídalo 1002 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme