PRŮZKUM: Lidé více věří vládě a sněmovně. Důvěra v prezidenta stagnuje

Prezidentovi republiky v září důvěřovalo 49 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Zatímco důvěra v hlavu státu se oproti předchozímu průzkumu z letošního června nezměnila, důvěra vládě a sněmovně stoupla. Obě instituce si polepšily o pět procentních bodů. Nejvyšší důvěře ze všech ústavních institucí se nadále těší starostové.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvěra ústavním institucím - září 2019 podle CVVM | Foto: Centrum pro výzkum veřejného mínění | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

Důvěru vládě vyjádřilo v zářijovém průzkumu CVVM 44 procent dotázaných. Poslanecké sněmovně věří 34 procent občanů.

Velmi mírné zhoršení zaznamenal v aktuálním průzkumu Senát. Zatímco v červnu mu důvěřovalo 33 procent lidí, na konci léta se jejich podíl velmi mírně snížil na 31 procent. O tři procentní body si pohoršili hejtmani, kterým klesla důvěra na 41 procent.

Zanedbatelnou změnu zaznamenala v zářijovém průzkumu zastupitelstva obcí a krajů. Krajským zastupitelstvům věřilo v září 45 procent lidí oproti 46 procentům v červnu. Důvěra v obecní zastupitelstva naopak o jeden procentní bod posílila na 64 procent. Dlouhodobě nejdůvěryhodnější ústavní institucí v Česku zůstávají starostové. V září jim věřilo 66 procent lidí.

Kromě důvěry v jednotlivé instituce zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění i spokojenost občanů se současnou politickou situací v Česku.

CVVM: Největší podpoře se těší hnutí ANO, Piráti a ODS si v létě pohoršily. Vládní ČSSD naopak posílila

Číst článek

Nespokojenost vyjádřily dvě pětiny dotázaných, zatímco opačný postoj jen asi čtvrtina respondentů. Zbytek nebyl ani spokojený, ani nespokojený.

Podíl nespokojených klesl oproti červnu o šest procentních bodů. Po květnovém a červnovém zhoršení se tak hodnocení politické situace vrátilo zpět na úroveň, kde se pohybovalo od začátku letošního roku až do května.

„Stávající hodnocení politické situace nadále zůstává výrazně lepší, než bývalo v období let 2012 a 2013,“ uvádí zpráva Centra pro výzkum veřejného mínění.

Průzkum CVVM se konal od 7. do 17. září. Zapojilo se do něj 1046 obyvatel Česka ve věku od 15 let.

Důvěra a nedůvěra ústavním institucím - září 2019 | Zdroj: CVVM

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme