Průzkum: Zeman je jasný favorit prezidentských voleb, lidé ale nejlépe hodnotí Drahoše

Prezident Miloš Zeman coby jasný favorit prezidentských voleb. To vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas. Uskutečnil se od 14. do 28. srpna a odpovídalo na něj 1011 lidí. Současnou hlavu státu by podle průzkumu volilo v prvním kole 28 procent lidí. Druhý se umístil Jiří Drahoš a třetí Michal Horáček.

Exkluzivně Praha (Aktualizováno: 9:45 14. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na prezidenta, zleva Miloš Zeman, Jiří Drahoš a Michal Horáček. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Do prezidentských voleb zbývají čtyři měsíce. A největší podíl sympatizantů má mezi Čechy současný prezident Miloš Zeman. Svůj hlas by mu dalo 28 procent dotázaných. Druhý Jiří Drahoš by získal 13 procent a třetí Michal Horáček 12 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeman je jasný favorit prezidentských voleb, lidé ale nejlépe hodnotí Drahoše. Výsledky průzkumu shrnula Kristýna Křupková

Aktuální podpora dalších kandidátů, jako jsou Jaroslav Kubera, Marek Hilšer nebo Vratislav Kulhánek, se pohybuje v jednotkách procent. Ostatní kandidáti v míře podpory nepřekračují jedno procento.

„Důležité ovšem je, že dvě pětiny dotázaných zatím nejsou rozhodnuty, komu by v případě volby daly svůj hlas,“ uvádí průzkum agentury Focus pro Český rozhlas.

Současný prezident má podporu mezi staršími lidmi. Podle průzkumu by pro něj hlasovali především důchodci, manuálně pracující a lidé s nižším vzděláním. Nejčastěji voliči ANO, ČSSD a KSČM. Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman za tím vidí způsob, jakým se Zeman projevuje na veřejnosti.

„Je takový lidovější, dost často používá různé bonmoty. Další vysvětlení může být, že například voliči ANO preferují výrazné individuality jako politiky, což vlastně odpovídá tomu, že hnutí ANO je založeno na osobnosti Andreje Babiše a jeho některé charakterové vlastnosti jsou svým způsobem blízké Miloši Zemanovi. I styl politiky, který vede," vysvětluje Hartman.

Drahošovi voliči jsou rozloženi do všech věkových skupin. Častěji by mu svůj hlas dali lidé se středním a vyšším vzděláním, kteří volí hlavně ODS, ANO, lidovce nebo TOP 09. Jeho voličská podpora odráží podle politologa Kamila Švece i to, že je přijatelný pro větší množství politických stran.

Průzkum pro Český rozhlas: před rozhodnutím vydat Babiše a Faltýnka by volby vyhrálo ANO

Číst článek

„Důležitý aspekt je také ten, jakým způsobem se k podpoře Jiřího Drahoše postavily i politické strany. Některé vyslovily názor, že budou podporovat jeho kandidaturu. Voliči těchto stran často uposlechnou těchto doporučení," podotýká Švec.

Horáček je oblíbený hlavně u žen. Z průzkumu vyplynulo, že zatím tvoří 60 procent jeho podporovatelů. Více by ho volili středoškoláci nebo vysokoškoláci. Ze stranického hlediska pak příznivci ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD. Nebo lidé bez politické preference, které by podle komentátora Hartmana mohl zaujmout zejména svým netradičním průběhem života.

„Je vnímán částečně jako umělec a částečně jako hazardní hráč. V době, kdy se režim měnil, to znamená v listopadu 1989, působil vlastě také v politice tím, že zprostředkovával kontakty mezi disidenty a tehdejší komunistickou mocí. Takže má za sebou zajímavý životní příběh," přibližuje Hartman.

Kdo jsou voliči Miloše Zemana, Jiřího Drahoše a Michala Horáčka? Odpovídají výsledky průzkumu společnosti Focus. | Foto: Focus | Zdroj: Český rozhlas

Z průzkumu vyplývá, že Zeman i přes nejvyšší podíl sympatizantů společnost velmi rozděluje. „Šestatřicet procent dotázaných by jej považovalo za dobrého prezidenta, devětatřicet procent jej považuje za spíše či velmi špatného prezidenta,“ popsal Radiožurnálu analytik agentury Focus Filip Rozsíval.

Také u Michala Horáčka převažují podle průzkumu spíše negativní hodnocení nad pozitivními. Naopak dobře si u lidí vede Jiří Drahoš. Pozitivně jej hodnotí 22 procent lidí, negativně jen 15 procent. Politolog Kamil Švec to zdůvodňuje tím, že do ohlášení kandidatury Drahoš příliš nevystupoval na veřejnosti.

Průzkum: nejpřijatelnějším premiérem by byl v srpnu pro veřejnost Babiš. Zaujali i Klaus mladší a Zaorálek

Číst článek

„Předchozí kandidáti tím, že se ve veřejném prostoru pohybují výrazně delší dobu, jsou veřejnosti více známi, takže i veřejnost - respondenti výzkumu na ně nějak reagují,“ vysvětlil Radiožurnálu Švec. Zbylí uchazeči o Hrad zatím u voličů příliš nebodují.

Prvního kola voleb by se podle průzkumu určitě zúčastnilo 67 procent dotázaných. Před pěti lety, při první prezidentské volbě, to bylo méně. V prvním kole hlasovalo 61 procent Čechů. K volbám se podle Rozsívala chystají hlavně vysokoškoláci a lidé středního věku.

„U osob s vysokoškolským vzděláním dosahuje deklarovaná volební účast 79 procent. U osob se základním vzděláním je to 57 procent. Úmysl jít volit v prezidentských volbách častěji deklarují lidé ve věku 55 a více let a lidé s nejvyšším socioekonomickým profesním statusem," doplňuje Rozsíval.

Připravujme pro vás speciál k prezidentským volbám 2018.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme