Dvě pětiny Čechů si myslí, že za znásilnění může i oběť, uvádí průzkum. Nejčastěji protože koketuje

Nejméně dvě pětiny Čechů si stále myslí, že za znásilnění jsou spoluodpovědné i jeho oběti. Nejčastěji si za to podle veřejnosti mohou koketováním, nevyjádřením jasného „ne“, opilostí nebo nošením vyzývavého oblečení. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala agentura Focus pro Amnesty International.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sexuální násilí (ilustrační foto)

Počet obyvatel, kteří za znásilnění spoluvinní oběť, oproti minulým letům klesl | Foto: Nino Carè | Zdroj: Pixabay

Počet obyvatel, kteří za znásilnění viní i oběť, ale oproti minulým letům klesl, zatímco letos se jedná o 40 procent dotázaných, v roce 2018 šlo o 58 procent.

I mýtus, že násilníkem je nejčastěji neznámá nebo cizí osoba, postupně slábne. Přesto se jednalo o odpověď, kterou vybralo největší procento dotázaných. Jednalo se o 37 procent respondentů, o čtyři roky dříve to bylo 44 procent a v roce 2015 si to myslelo 55 procent dospělých.

„Podle statistik se drtivá většina znásilnění neděje pozdě v noci po diskotéce v odlehlé části parku a s neznámým pachatelem. Znásilnění v devadesáti procentech případů páchá člověk, kterého oběť dobře zná – kamarád, partner, manžel, spolužák, kolega nebo příbuzný. Největší hrozba tak paradoxně číhá tam, kde bychom naopak čekali bezpečí – například doma a s někým, koho známe,“ doplňuje Irena Hůlová z organizace Amnesty International.

Z průzkumů také vyplynulo, že 52 procent lidí si myslí, že sexuální násilí je ve společnosti časté.

Podle odborných výzkumů je v Česku spácháno přibližně 12 000 znásilnění ročně, což odpovídá zhruba 34 případů znásilnění denně. Policii je ale hlášeno okolo pěti procent případů.

Sex bez souhlasu označilo za neospravedlnitelný 69 procent dotázaných, přesněji 77 procent žen a 61 procent mužů.

Současný český trestní zákoník definuje znásilnění jako vynucený pohlavní styk za použití násilí, pohrůžky násilí či jiné těžké újmy, nebo ke kterému dojde zneužitím bezbrannosti oběti, nikoli však absencí souhlasu.

Hůlová z Amnesty International průzkum v úterý představila Sněmovně, snahou organizace je změna vymezení znásilnění tak, aby se trestně postihoval i sex bez konsenzu.

Tereza Genserková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme