První amnestovaní začnou opouštět věznice, o všech musí rozhodnout soud

Brány věznic by dnes mohli opustit první trestanci. Částečná amnestie, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus, se týká více než 6 tisíc vězňů. O propuštění každé z nich budou rozhodovat soudy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Amnestie se má týkat všech trestů do 1 roku a za určitých podmínek i některých odsouzených s vyššími tresty. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek teď čeká maraton soudního rozhodování a dal si za úkol přesvědčit soudce, aby rozhodovali přímo ve věznicích.

S propouštěním se začne už dnes, to ale podle ministra Blažka neznamená, že se už tento den na svobodu dostanou všichni, kterých se amnestie týká.

Přehrát

00:00 / 00:00

První amnestovaní opustí věznice - informuje Martin Drtina

„Jestliže prezident vyhlásí amnestii jako určité obecné rozhodnutí, pak to neznamená, že na základě takto formulovaného rozhodnutí v určitý okamžik určití vězni odcházejí z věznice. Každý jednotlivý případ, kterého se to týká, musí posoudit soud,“ zdůraznil ministr.

A to i za účasti státního zástupce, který bude mít možnost se proti takovému rozhodnutí odvolat. Celý proces by ale neměl trvat déle než několik dnů.

V českých káznicích si trest nyní odpykává zhruba 23 tisíc vězňů a amnestie se má týkat téměř jedné třetiny z nich. Ministr Blažek nechce amnestii spojovat jen s problémem přeplněných věznic.

„U nás je obrovské množství odsouzených ve výkonu za trestné činy, za které se už v Evropě nechodí do výkonu. U neplacení výživného, kde máme odsouzených asi 2 tisíce za situace, kdy pro ně nemůžeme najít práci, tak samozřejmě dochází k tomu, že neplatí dál,“ poukázal na jeden z problémů Blažek.

Pirát z D1 ano, Rath ne

Z mediálně sledovaných případů se bude amnestie týkat například piráta z dálnice D1 Aleše Trpišovského nebo zpěvačky Dary Rollins, které soud v prosinci udělil 18 měsíční podmínku za smrtelnou dopravní nehodu. Může pomoci také takzvanému tykadlovému řidiči Romanu Smetanovi.

Naopak amnestie se netýká Davida Ratha, protože jeho případ se ještě před soud nedostal. Amnestie platí jen pro pravomocně odsouzené. Také bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš zatím na svobodu nepůjde. Dostal příliš vysoký trest na to, aby se na něj amnestie vztahovala.

V historii polistopadového Československa a později samostatné České republiky je to teprve 4. amnestie. Tři z nich vyhlásil Klausův předchůdce Václav Havel.

Igor Maňour, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme