První blok Temelína už pracuje na 10% výkon

Výkon reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín se dnes časně ráno zvýšil na deset procent nominální hodnoty poté, co v úterý večer vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost souhlas k přechodu elektrárny do druhé podetapy energetického spouštění. V této podetapě musejí pracovníci elektrárny provést téměř 200 testů, aby prověřili spolehlivost zařízení primárního a sekundárního okruhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Hlavním cílem zkoušek je osvojení si bezpečného najetí a odstavení turbosoustrojí na 12procentní výkonové úrovni operátory a příprava turbosoustrojí na připojení do rozvodné sítě,“ uvedl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

V další podetapě energetického spouštění se budou provádět testy zařízení při výkonu reaktoru do 30 procent. Při těchto zkouškách začne první blok dodávat první elektřinu do temelínské elektrizační soustavy.

Energetické spouštění zahrnuje celkem devět podetap, přičemž po dosažení 45 procent výkonu reaktoru čeká blok odstávka. Po ní bude zvyšování výkonu pokračovat až do 100 procent nominálních parametrů. Několikaměsíční proces vyvrcholí 144hodinovým nepřetržitým chodem, který musí prokázat bezpečný a spolehlivý provoz bloku ještě před jeho uvedením do etapy zhruba ročního zkušebního provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme