První část křesťanských uprchlíků z Iráku se nastěhuje na Okrouhlík u Jihlavy

Do Česka dorazí na konci ledna první skupina ze tří desítek křesťanských rodin uprchlých z Iráku. Celkem sedm rodin bude okamžitě převezeno do rekreačního střediska Okrouhlík na Jihlavsku, kde budou zpočátku bydlet. Jde o prozatímní řešení, které by mělo poskytnout azyl maximálně na několik měsíců, než jim nadační fond Generace 21 zajistí byty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostory, ve kterých uprchlíci stráví zhruba první dva měsíce v České republice

Prostory, ve kterých uprchlíci stráví zhruba první dva měsíce v České republice | Foto: Kristina Lamperová

Uprchlíci z Iráku, kteří mají přiznaný status mezinárodních uprchlíků, s sebou přivezou do Jihlavy i svých čtrnáct dětí, které se zapojí do školní docházky.

Dospělým už teď pomáhá hledat práci koordinátor projektu Jan Talafant z nadačního fondu Generace 21.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Jihlavu míří první skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Na prostory, kterou budou v Okrouhlíku obývat, se došla podívat redaktorka Kristina Lamperová

„Všichni chtějí pracovat. Nikdy se neptali na to, kolik budou dostávat. Jsou už víc než rok v uprchlických táborech, touží se zapojit, začít pracovat. Jsou tam mezi nimi i veterinář, ředitel školy, několik učitelů a odborní technici,“ popsal Talafant.

„Hned po příletu požádají o azyl. Ten by jim měl být vydán relativně rychle, protože už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami tajných služeb a pohovory s českými státními orgány,“ dodal Talafant pro ČTK.

Jihlavská skupina je složena ze šesti rodin. Je v ní 13 žen a 14 mužů. Věkový průměr skupiny je 20 let. Nejmladšímu dítěti je jeden měsíc, nejstaršímu člověku 68 let.

Jihlava je prvním městem, kde křesťanští uprchlíci najdou domov a kde budou moci také žádat o práci. Celkem by do Česka mělo dorazit 37 křesťanských rodin.

Prostory, ve kterých uprchlíci stráví zhruba první dva měsíce v České republice | Foto: Kristina Lamperová

Prostory, ve kterých uprchlíci stráví zhruba první dva měsíce v České republice | Foto: Kristina Lamperová

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme