První česká generálka studovala politickou akademii Klementa Gottwalda. V životopise to zamlčela

Lenka Šmerdová, kterou prezident Miloš Zeman 8. května jmenoval první českou generálkou, studovala v 80. letech na ideologické škole. V jejím životopise, který dostala vláda s návrhem na její jmenování, ale pouze stojí, že Šmerdová studovala vojenskou pedagogickou školu. Tak se akademie přejmenovala po sametové revoluci. Píše to týdeník Euro.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman si připijí s Lenkou Šmerdovou, první generálkou v historii české armády.

Prezident Miloš Zeman si připijí s Lenkou Šmerdovou, první generálkou v historii české armády. | Zdroj: ČTK

„Chtěla jsem dělat zajímavou práci, která by byla jiná než to, co se tehdy ženám nabízelo – sekretářka nebo prodavačka,“ vzpomínala podle Eura Lenka Šmerdová na rok 1984, kdy vstoupila do armády.

O dva roky později začala studovat bratislavskou Vojenskou politickou akademii Klementa Gottwalda. K přijetí na tuto školu přitom byl většinou třeba dobrý kádrový posudek a absolventi pak často působili jako politruci, tedy vojáci dohlížející na správný ideologický profil vojáků.

Šmerdová ale podle Eura odmítla, že by se někdy politické práci věnovala. „Od počátku působím v oblasti personalistiky a práce s lidmi. Jsem držitelkou čistého lustračního osvědčení a bezpečnostní prověrky na stupeň tajné,“ hájila se Šmerdová.

Ministerstvo: Politickou činnost nikdy nedělala

Za generálku se postavilo i ministerstvo. „Politickou práci nikdy nedělala. Lenka Šmerdová má za sebou více než 30 let tvrdé práce s výbornými výsledky. V roce 1986 v podstatě neexistovala jiná vojenská škola, kde se bylo možné více věnovat personalistice a pedagogickým oborům,“ uvedl pro týdeník Euro Jan Pejšek z odboru komunikace ministerstva obrany.

S povýšením Šmerdové nesouhlasila třeba členka sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS). Kritizovala například to, že si Šmerdová narychlo dodělává povinný kurz pro generály. Armáda je podle Černochové mužské prostředí a Šmerdové může uškodit i to, že neprošla velitelskou funkcí.

V členských státech NATO jsou podle mluvčího armády Jana Šulce generálky běžné. „Není to nic výjimečného, že by byly ženy v hodnosti generálů v aliančních armádách,“ řekl pro server iROZHLAS.cz Šulc.

Šmerdová se v armádě věnovala hlavně personalistice, v roce 2008 byla jako první česká vojákyně povýšena do hodnosti plukovnice.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme