Boj za práva žen, charity i život v ústraní. Jakou roli měly bývalé první dámy a co plánuje Eva Pavlová?

Ve středu o půlnoci skončí prezidentský mandát nejen Miloši Zemanovi. U konce je i působení jeho ženy Ivany coby první dámy. Jaké byly manželky českých a československých prezidentů a co čeká tu příští?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel s manželkou po vyhlášení výsledků voleb

Petr Pavel s manželkou po vyhlášení výsledků voleb | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za etalon prezidentství je vnímán prezident Tomáš Garrigue Masaryk. A jeho žena Charlotta byla v českém intelektuálním prostředí konce 19. století dobře známá.

Angažovala se v ženských spolcích a přispěla k tomu, že první československá Ústava už v roce 1920 garantovala rovné volební právo mužům i ženám.

Rozčarování ze svobody. Havlova éra jako zápas mezi slušností a byznysem bez mantinelů

Číst článek

Konec války a vznik republiky ale Charlotta prožila s podlomeným zdravím – trpěla srdeční slabostí a depresemi. Dožila proto v ústraní a roli první dámy záhy přebrala nejstarší dcera Alice.

Ta fakticky založila tradici podpory charity na Hradě. Stála u zrodu Československého červeného kříže, který dvacet let vedla, podílela se ale i na architektonických úpravách Pražského Hradu.

O Haně Benešové, manželce prezidenta Edvarda Beneše, se mluvilo jako o vzdělané a okouzlující ženě. Narodila se do chudé rodiny, ale na převychování si ji vzala bohatá teta.

Benešová studovala i francouzštinu i na pařížské Sorbonně. Svou roli první dámy sloučila s charitou.

„Těžké chvíle války přímo ženu objevily. Ukázaly její mravní sílu, její odolnost,“ oslovila v novoročním projevu v roce 1946 české ženy skrze rozhlas.

Éra komunismu

Manželka prvního „dělnického prezidenta“ Marta Gottwaldová se snažila napodobit Hanu Benešovou, třeba stylem oblékání, takže i ve třicetistupňovém vedru nosila lišku kolem krku.

Na 500 zahraničních cest českých prezidentů: Havlův Západ, Klausovo chilské pero i Zemanova Čína

Číst článek

Spisovatel Pavel Kosatík ve své knize o manželkách prezidentů líčí historku, kdy po příchodu na Hrad nechala Marta Gottwaldová propustit všechny služebné, které se jí snažily vlichotit novým oslovením soudružko Gottwaldová, a nechala si jen tu, která jí omylem řekla „rukulíbám milostpaní“. Komunistická propaganda ji ale spíše opomíjela.

Marta Zápotocká byla naopak aktivní komunistkou. V roce 1968 ale podpořila Pražské jaro. V charitě se angažovala Irena Svobodová, naopak spíše v ústraní žila poslední komunistická první dáma Viera Husáková.

Po pádu opony

Po revoluci první dámy znovu aktivněji spojily svůj úřad s charitou, obě manželky Václava Havla měly svoje nadace a pomáhaly znevýhodněným lidem.

Olga Havlová | Foto: Knihovna Václava Havla

Nadace Olgy Havlové – Výbor dobré vůle, který pomáhal osobám se zdravotním postižením nebo opuštěným lidem, si získal renomé i ve světě. Krom jiného uděluje Cenu Olgy Havlové zdravotně postiženým lidem za společenských přínos.

Dagmar Havlová zase stojí za nadací VIZE 97, která pomáhá třeba obětem domácího násilí, seniorům nebo podporuje vzdělání talentovaných studentů.

Livia Klausová pomáhala dětem v dětských domovech a podporovala seniory. Ivana Zemanová stála spíše v pozadí.

Kdo je Eva Pavlová?

Novou českou první dámou se už za dva dny stane Eva PavlováStřílí lépe než její manžel a dokáže rozdělat oheň. Ve své funkci chce být aktivní, byla by ale radši, kdyby o ní lidé mluvili jako o „manželce prezidenta“.

Pavel navštíví v prvních 100 dnech po inauguraci všechny sousední země. Zamíří i do Bruselu a Kyjeva

Číst článek

Eva Pavlová se narodila v Šumperku a vystudovala Vojenskou politickou akademii v Bratislavě. Stejně jako její manžel byla do roku 1989 členkou KSČ, což zpětně označila za chybu.

S Petrem Pavlem se seznámila už v polovině 80. let na vojenské základně v Prostějově, vzali se ale až v roce 2004. Oba také působili v Generálním štábu, ve kterém Pavlová komunikovala se zahraničními vojenskými a leteckými přidělenci v Česku.

„Nestali jsme se vojáky proto, abychom seděli někde v kanceláři, ale tehdy hlavně proto, že jsme byli připraveni bránit svou zemi,“ říká.

Po odchodu z armády Pavlová pracovala v mediačním centru Manofi, které pomáhá lidem třeba během rozvodů.

Sama má z předchozího manželství dceru Evu a od minulého roku je nezávislou zastupitelkou obce Černouček na Litoměřicku, kde se svým manželem také žije.

Nová první dáma Česka Eva Pavlová: podplukovnice v záloze, inspirací pro ni je Olga Havlová

Číst článek

Aktivní chce být Pavlová i jako první dáma – plánuje podporovat samoživitelky a angažovat se v charitě.

Zajímají ji i další témata. „Je to výchova dětí k zodpovědnosti, komunikace v rodině, prevence rozvodovosti, postavení žen ve společnosti a oblast následné péče pro staré lidi,“ řekla v televizi Prima.

V oblasti charity se chce věnovat sociální a rodinné politice, vzdělávání nebo následné péči.

Konkrétnější ale zatím nebyla a požádala veřejnost o trpělivost.

Je třeba dodat, že Eva Pavlová na Pražském hradě nemá na co navazovat. Oddělení sekretariátu první dámy, kterou využívaly manželky prezidentů už od dob Olgy Havlové, prezidentská kancelář před necelými třemi lety pro nečinnost zrušila.

Viktor Daněk, Josefína Folprechtová, gen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme