První den návštěvy papeže zakončily nešpory ve sv. Vítu

Papež Benedikt XVI. promluvil ve Španělském sále Pražského hradu. Připomněl, že termín jeho návštěvy se shoduje s výročím dvaceti let od pádu komunismu. Program papeže poté pokračoval bohoslužbou v katedrále sv. Víta v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě prezidenta Václava Klause, představitelů vlády, poslanců a senátorů byli ve Španělském sále na místě například také bývalý prezident Václav Havel s chotí.

Papež zahájil třídenní návštěvu České republiky na ruzyňském letišti v Praze. Je zde poprvé od svého nástupu do úřadu a přijel na pozvání českých biskupů a prezidenta Václava Klause.

Svatého otce přímo na přistávací ploše uvítali jak církevní představitelé v čele s kardinálem Miloslavem Vlkem, tak prezident Václav Klaus. V projevu připomněl, že poprvé jsme přivítali hlavu katolické církve v roce 1990, nedlouho po změně společenských poměrů.

"Navštěvujete nás v době, kdy si připomínáme 20. výročí historických změn, které pro nás byly zásadně důležité. Nejen pro ČR a Evropu, ale také pro církve v naší zemi," řekl prezident.

"Dnes tu vítáme nejen hlavu Vatikánského městského státu a katolické církve, ale ve vaší osobě vítáme jednoho z nejvýznamnějších světových intelektuálů a jednu z nejvyšších duchovních autorit. Člověka, který zaručuje, že hodnoty, na kterých je naše civilizace založená už 2000 let, nebudou ztraceny v současném turbulentním světě," řekl prezident v uvítací řeči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež Benedikt XVI. během uvítacího ceremoniálu na pražském letišti v Ruzyni promluvil i česky

Benedikt XVI. česky poděkoval za srdečné přivítání. Anglicky pak zmínil dlouhou tradici křesťanství na území České republiky. Mluvil o věrozvěstech Cyrilu a Metodějovi, kteří jsou patrony Evropy. Připomněl statečnost českých svatých Václava, Ludmily a Vojtěcha i české kardinály Josefa Berana a Františka Tomáška.

Papež řekl že, chce oslovit křesťanskou komunitu, aby pokračovala ve své cestě. Připomněl, že během komunismu byla víra potlačována. Dvacáté výročí pádu železné opony vidí papež jako šanci na nový začátek pro občany České republiky a možnost znovu objevit víru.

"Doufám, že zdejší křesťané budou i nadále přispívat k řešení problémů nového tisíciletí. Bez boha totiž člověk netuší, kterým směrem kráčet. Neví, kdo je. Pravda evangelií je nezbytná pro zdravou společnost. Protože nám dává naději a umožní nám objevit naši nezcizitelnou důstojnost dětí božích," uvedl papež. Podle Benedikta XI. skutečnému pokroku lidstva nejvíce prospívá soulad mezi moudrostí víry a intuicí rozumu.

Papež uctil Pražské Jezulátko

Z letiště odjel Benedikt XVI. do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně, kde uctil sošku Pražského Jezulátka, kterému také přinesl novou zlatou korunku. Před kostelem papeže kromě arcibiskupa Jana Garubnera uvítal také pražský primátor Pavel Bém, který mu předal symbolický klíč od hlavního města.

V Karmelitské ulici čekal na papeže dav poutníků, kteří přijeli nejen z Česka, ale také ze zahraničí. Skandovali hesla: "Vítej svatý otče!". Při vstupu do kostela zazpívaly děti na počest papeže chorál. Cestou k oltáři, kde měl Benedikt XVI. projev, se zastavil u věřících a žehnal dětem.

Přehrát

00:00 / 00:00

První cesta papeže po příletu do Prahy vedla do kostela Panny Marie Vítězné, který je domovem Pražského Jezulátka. Mezi novináři byl i Vojtěch Berger z Radiožurnálu.

V proslovu, který zahájil papež opět v češtině, mluvil o Pražském Jezulátku, o jeho velkém významu pro věřící, pro katolickou církev. Podle něj svou dětskou něhou zpřítomňuje boží blízkost a lásku. Za trpící děti se také v češtině pomodlil otčenáš.

Každou ze svých veřejných akcí a vystoupení chce papež využít k tomu, aby oslovil určitou skupinu obyvatel. U Pražského Jezulátka to byly rodiny. V projevu zdůraznil jejich velký význam pro celé lidstvo a setkal se také zástupci některých českých křesťanských rodin.

Sobotní program završí motlitba v katedrále

Z Malé Strany odjel Benedikt XVI. na oběd na ambasádu Vatikánu ve Voršilské ulici. Odpoledne se na Pražském hradě sešel na soukromé schůzce s prezidentem Václavem Klausem a jeho manželkou Lívií. Poté měl na programu setkání s představiteli politického a společenského života. Program zakončí papež večerní modlitbou nešpor s řeholníky ve svatovítské katedrále.

Vyvrcholením návštěvy papeže budou mše v Brně a Staré Boleslavi, které by mělo navštívit na 150 tisíc poutníků. Česká republika je posledním zahraničním zastavením, kam v letošním roce Benedikt XVI. zavítá.

Milan Kopp, Klára Stejskalová, Jaroslav Skalický, Katka Brezovská, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme