První diagnostický test Temelínu zjistil další vibrace

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín a dodavatelských firem provedli po více než tříměsíční odstávce první diagnostický test turbíny , jehož cílem bylo získat údaje o chování stroje po provedených úpravách. Zkouška zjistila vibraci jednoho z ložisek na nízkotlakém dílu, mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann nicméně řekl, že z hlediska jaderné bezpečnosti jde o nepodstatnou záležitost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V odpoledních hodinách pak pracovníci Škody Energo a Škody Praha dokončili vyvážení rotoru třetího nízkotlakého dílu turbíny a poté provedli další z diagnostických testů. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí elektrárny Václav Brom, při diagnostické jízdě turbosoustrojí, která skončila kolem půl sedmé večer, si pracovníci Škody Energo ověřili, že provedené vyvážení třetího nízkotlakého dílu je správné. Temelín nyní podle mluvčího čeká na souhlas energetického dispečinku se vstupem do sítě. Po přifázování, tedy po zatížení turbosoustrojí, bude test pokračovat.

Podle hornorakouské vlády prý došlo při zapojení turbíny prvního bloku temelínské jaderné elektrárny k silným vibracím. K této nejnovější kritice se dnes připojilo také sdružení Jihočeské matky. Odpůrci dokonce tvrdí, že kvůli vibracím musela být turbína odstavena. Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pitrman to však popírá: "Tato informace rozhodně není přesná, v průběhu naplánovaného testu došlo k tomu, že se při diagnostických měřeních zjistila vibrace jednoho z ložisek na nízkotlakém dílu. V žádném případě se nerozkmitala celá turbína." Zkouška byla podle Pitrmana řádně ukončena a výsledky se vyhodnocují.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor, Jitka Kramářová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme