První dítě z Iráku se chystá na operaci

První ze tří iráckých dětí, převezených do Česka, půjde už brzy na operaci. Trojice vážně nemocných dětí z celkem 12 vybraných pacientů k nám ve čtvrtek přiletěla z Iráku. Teď jsou s jedním ze svých rodičů v nemocnici v Praze - Motole. Odloučení od svých nejbližších zatím snášejí dobře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zajnab Razzáková | Foto: René Volfík

"Všichni jsou tady na nás hodní. Dostáváme jídlo a doktoři i sestry jsou taky moc hodní," pochvaluje si pobyt v nemocnici desetiletá Bidur. Na konci týdne ji ale čeká operace srdce. Většinu času zatím tráví s tatínkem. Podle primářky 1. dětské kliniky Jany Tejnické se všechny děti rychle přizpůsobily. Přiznává ale, že jim zatím moc nechutná. "My jsme se vyhli vepřovému masu a veškerým podobným výrobkům, nicméně nabízená strava byť běžná z kuřecího masa jim příliš nechutná."

Rodiče pacientů žádají v Česku o azyl a doufají, že za nimi přijede i zbytek rodiny. Matka ročního Muhamada ví, že by doma jejímu synovi pomoci nemohli. "Zatím počkám, ale kvůli dítěti asi zůstanu. Potřebuje totiž dlouhodobou léčbu. Pokud by se situace v Iráku změnila a bylo tam zase všechno v pořádku chtěla bych se vrátit."

Na konci srpna by měla jít na operaci sleziny malá Zajnab. O tom, zda operovat malého Muhamada, ještě lékaři nerozhodli. Není vyloučeno, že ho budou léčit antibiotiky.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme