První fáze operace v Afghánistánu bez naší účasti

Čeští vojáci se nezúčastní první fáze operace v Afghánistánu. Vyplývá to ze závěrů plánovací konference v Londýně, které v pátek obdrželo ministerstvo obrany. Česká republika počítala s tím, že do Afghánistánu pošle 120 výsadkářů. Jak ale Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí resortu obrany Milan Řepka, první fáze operace bude mít humanitární charakter, ve které není naší bojové jednotky zapotřebí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

"Podle těch nejnovějších požadavků afghánské vlády došlo ke snížení počtů," uvedl Milan Řepka. Jak připomněl, původně se uvažovalo o pěti tisících mužích, nyní o třech tisících. "Další věcí je, že hlavní charakter činnosti jednotek by měl být humanitární, podpůrný a technicky logistický." Naši vojáci zatím povoláni nebudou, avšak jak Řepka poznamenal, nijak to neomezuje jejich budoucí nasazení, pokud o to spojenci požádají.

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý rozhodl, že pro nasazení mimo území České republiky se po dnešním závěru plánovací konference prodlouží bojová pohotovost jednotky speciálních sil ze tří na sedm dní. I po rozhodnutí plánovací konference v Londýně zůstává prostějovská jednotka speciálních sil připravena zapojit se do mírové operace v Afghánistánu.

Podle britského velení potrvá samotné rozmísťování mírových sil několik týdnů. Počátek operace, která nese v britské armádě označení Fingal, se bude počítat až od chvíle, kdy úvodní rozmístění skončí. Británie, Francie a ostatně i Česká republika nabídly své síly na první tři měsíce operace.

Mise sloužící především jako podpora nové afghánské vlády by měla být podle rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN půlroční. Británie, která mírový kontingent vede, oznámila, že své oddíly stáhne nejpozději 30. dubna 2002. Jako hlavní kandidát na velení po Britech je často zmiňováno Turecko.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme