První Gripeny byly slavnostně předány

Čáslavská letecká základna se v úterý stala dějištěm slavnostního ceremoniálu. Česká armáda oficiálně převzala prvních šest stíhaček Jas 39-Gripen. Celkem si naše republika pronajala 14 těchto strojů na deset let. Další dodávku získá české vojenské letectvo do konce srpna. Stíhací letouny nahradí dosluhující ruské Migy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

start gripenu v Čáslavi

start gripenu v Čáslavi | Foto: Alexandra Mlejnková

Moderní Gripeny označované jako letouny čtvrté generace budou chránit náš vzdušný prostor od června. Do té doby se s nimi bezpečně seznámí piloti a odborníci sladí moderní přístroje stíhaček se systémy NATO.

Ministr obrany Karel Kühnl dnes zároveň popřel zprávy z minulého týdne o závažných technických problémech některých Gripenů. "Ty super citlivé počítače zaznamenaly určité odchylky a při dalším testování se ukázalo, že se vůbec nestaly. Všechna letadla přiletěla naprosto v pořádku, bez jakékoliv závady," řekl Kühnl.

Česká republika si čtrnáct strojů pronajala na deset let a zaplatí za to téměř 20 miliard korun. Související offsety, zpětné investice švédské strany do české ekonomiky, mají dosáhnout 130 procent z ceny kontraktu, tedy více než 25 miliard korun.

"Není žádným tajemstvím, že například Vítkovice Steel dodávají plechy pro výrobu ponorek," konkretizoval jeden z offsetových programů ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Michal Trnka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme