První máj v Česku: na demonstraci radikálů v Brně zasahovali těžkooděnci, Prahou prošli studenti

Česko tradičně oslavilo 1. máj. Konaly se demonstrace, politická shromáždění, vysokoškolský majáles i desítky slavností. V Brně těžkooděnci zasahovali u středu pravicových radikálů s jejich odpůrci. Prahou prošly průvody studentů. Ke střetu došlo na shromáždění komunistů, starší muž na protestujícího mladíka použil pepřový sprej. Po celém světě se pak konaly oslavy či manifestace. Dění Prvního máje sledoval server iROZHLAS.cz online.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 21:03 1. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Zelném trhu v Brně se na Prvního máje střetli radikálové a jejich odpůrci, kteří se snažili blokovat jejich ohlášený pochod na Mendlovo náměstí. Policisté během potyček zadrželi šest lidí, dva příslušníci pořádkových sil byli zraněni. 

Poté vytvořili koridor, aby mohl průvod vyjít ze Zelného trhu a projít Masarykovou ulicí k nádraží až k Novým sadům, kde se uskutečnily projevy. V místě bouchlo pár petard. Policisté v průběhu pochodu zajistili i několik dalších lidí.

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika posléze kolem 20.15 pochod radikálů rozpustil, ti v reakci na to zapálili pochodně. Štika i policisté je pak vyzvali, aby ohně zhasli a odešli. Radikálové tak po pár minutách učinili. 

Průvod svolala do Brna Národní a sociální fronta. Průvod má jít Masarykovou ulicí a dále na Hybešovu a Václavskou až na Mendlovo náměstí.

Text pokračuje pod online reportáží.

Komunisté netradičně

Politické strany prvomájové akce využily jako kampaň před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Nejvíc napětí panovalo na pražské akci komunistů, na kterou dorazili někteří kandidáti KSČM ve volbách do Evropského parlamentu i tradiční účastník komunistických prvních májů, někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.

Komunisté slavili 1. máj netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Po potyčce tam zasahovala policie

Číst článek

Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti, kteří nad schody kostela Nejsvětějšího srdce Páně rozvěsili transparenty s nápisy jako Komunisté jsou vrazi, Rudý zrůdy či transparent kladoucí rovnítko mezi symboly srpu a kladiva a hákového kříže. Proslovy narušovali skandováním hesel jako „Česko není Rusko“ či „Hanba soudruhům“.

Po akci se strhla slovní potyčka mezi příznivci a odpůrci komunistů. Starší muž, podle svědků sympatizant komunistů, použil vůči jednadvacetiletému demonstrantovi pepřový sprej. Mladíka, kterého sprej zasáhl, ošetřili na místě záchranáři.

Policisté informovali, že útočníka po činu zadrželi a později konstatovali, že se dopustil přestupku, případ proto předali ke správnímu řízení. Podle některých novinářů ale útočil jiný muž.

Start kampaní...

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček při oslavách 1. máje v Lidovém domě zdůraznil důležitost nadcházejících evropských voleb. Vyzval sociální demokraty, ať napnou v příštích týdnech síly v kontaktní kampani. Strany, které odmítají Evropskou unii v její současné podobě, podle něj nenabízejí žádnou smysluplnou alternativu. Poslechnout si politické projevy, písně Václava Neckáře a kapely Bacily přišlo do sídla ČSSD několik desítek lidí.

OBRAZEM: První máj ve světě doprovázely slavnostní průvody i protesty dělníků

Číst článek

Europoslanec ODS Jan Zahradil na prvomájové akci strany na Petříně řekl, že by považoval za úspěch, kdyby občanští demokraté získali v eurovolbách čtyři mandáty, čímž by zdvojnásobili současný počet. Nyní v Evropském parlamentu ODS zastupují Evžen Tošenovský a právě Zahradil, který je volebním lídrem své strany, Tošenovský pak na druhém místě.

„My jsme utrpěli poměrně velkou porážku v roce 2014, předtím jsme dvakrát vyhráli, teď se pomalu vracíme zpátky, takže místo dvou mandátů čtyři bych považoval za úspěch,“ uvedl Zahradil.

... i 15 let v EU

Zástupci koalice koalice STAN, TOP 09 a dalších subjektů ve středu při příležitosti oslav 15 let od vstupu Česka do EU vysadili v Praze jabloň, kterou věnovali mecenášce umění Medě Mládkové. „Meda je opravdová Evropanka. Její tatínek byl velký český patriot, maminka byla Němka. Meda se narodila v Československu, později žila ve Švýcarsku, Rakousku, Francii, Anglii nebo USA,“ uvedl volební lídr kandidátky a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Asi padesát příznivců Svobodných se vydalo na průvod z náměstí Republiky na Pražský hrad, během něhož dávali najevo nespokojenost s Evropskou unií. Strana hovoří o vystoupení ČR z EU, Česko podle ní na členství prodělává. Účastníci akce rozdávali lidem improvizované účtenky, podle nichž je země kvůli členství v EU ve ztrátě 1,7 bilionu korun. Podle údajů ministerstva financí ale republika získala z EU o 741,3 miliardy korun víc, než zaplatila.

Středeční státní svátek využily k protestu také zdravotní sestry z Charity ČR, které pracují v domácí péči. U budovy ministerstva zdravotnictví upozornily na své nízké platy i podle nich nedostatečné úhrady od pojišťoven. Protestní prvomájový průvod pod názvem Zachraňme nemocnici se konal v Litoměřicích, kde stovky lidí podepisovaly petici za záchranu místní nemocnice.

První máj je každoročně spjat nejen s politickými shromážděními a protesty, ale také se studentskými majálesy. Desítky studentů přilákal například v Praze. Průvodem v maskách studenti došli z náměstí Václava Havla u Národního divadla do areálu kampusu Univerzity Karlovy v Hybernské ulici, kde na ně čekala volba krále majálesu a další program.

ako, ztr, lio, jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme