První máj si připomněli příznivci většiny politických stran

Oslavy, demonstrace i policejní zásah přinesl letošní 1. máj. V Praze si Svátek práce připomněli příznivci většiny politických stran. Sociální demokraté se sešli na Výstavišti, komunisté na tradičním místě, na Letné. Vůbec poprvé prvomájové oslavy uspořádali občanští demokraté. Oslavy i demonstrace provázely potyčky. Policie zadržela dva aktivisty, kteří se snažili narušit komunistické setkání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastnice komunistických oslav Svátku práce | Zdroj: ČTK

Tradiční prvomájové oslavy na pražské Letenské pláni si ani letos nenechali ujít čeští komunisté. Spolu s nimi se tam sešlo asi deset tisíc lidí, především zástupců nejstarší generace. Oslavovali 1. máj a šedesát let od konce druhé světové války.

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček měl zhruba hodinový projev, během nějž vyzval své spolustraníky, aby byli víc vidět. "Teď máme 41 poslanců a 2 senátory, čili považuji za naprosto samozřejmé, že se nebudou ulívat a že půjdou s plným nasazením do plnění povinností na půdě parlamentu," řekl Grebeníček. Totéž prý bude požadovat i po představitelích obcí a měst. KSČM by se podle něj měla stát nejdůležitější levicovou stranou v zemi.

Tyto ambice se ale nelíbily lidem, kteří se sešli opodál komunistického shromáždění. Oba tábory po sobě pokřikovaly a nakonec musela zasáhnout policie, která dva antikomunistické aktivisty zadržela. První chtěl během projevu šéfa KSČM protestovat proti komunismu. Druhý propíchal pneumatiky policejního auta. Následovala vlna protestů dalších odpůrců komunismu. Policisté poté přivolali posily.

Podle policie aktivisté narušili povolenou akci, zatímco jejich shromáždění nebylo ohlášeno. Účastníků komunistické oslavy Svátku práce bylo deset tisíc. Protikomunistických demonstrantů se na Letné sešly dvě desítky.

Strkanice a slovní "přestřelky" letos provázely i oslavu 1. máje, kterou uspořádali členové a příznivci KSČM v parku v Brně-Pisárkách. U vstupu do parku se totiž ještě před zahájením akce shromáždilo asi třicet Mladých konzervativců, kteří upozorňovali na zločiny komunismu. Protestující se snažili přicházejícím levicovým sympatizantům dávat do ruky list papíru popsaný jmény obětí komunismu. Někteří příznivci KSČM se začali s konzervativci strkat, nebo si před nimi odplivli.

V Praze si 1. máj připomněli také příznivci dalších politických stran. Sociální demokraté se sešli na Výstavišti. Vůbec poprvé uspořádali prvomájové oslavy občanští demokraté, kteří zorganizovali takzvané Petřínské slavnosti. Do ulic se vydali také nacionalisté.

"Nechceme Brusel," pod tímto heslem ulicemi Prahy prošla skupina zhruba třiceti příznivců krajní pravice, která protestovala proti Evropské unii. Nacionalistům se nelíbí snahy bruselské administrativy mít společnou ústavu, měnu a zahraniční politiku. Protest skončil před sídlem sudetoněmeckého landsmanšaftu na Malé Straně, na jehož okna nalepili demonstranti krajní pravice protiněmecké samolepky.

Dušan Valenta, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme