První města žádají o vrácení pojistného za své zaměstnance

Žádat stát o vrácení pojistného, které zaplatily za své zaměstnance chtějí nejen podniky, ale i města. Žádost už podaly například Sokolov nebo Děčín. Problém se týká roku 2007, kdy byl špatně formulován zákon o sociálním pojištění. Stát kvůli tomu může přijít až o 130 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Další města už si podklady pro žaloby připravují. Své peníze možná budou chtít zpět i Pardubice. Podle tajemníka tamního magistrátu Martina Růžičky by mohly získat až 16 milionů korun.

"V úterý seznámím s tím případem radu a ta rozhodne, jestli už v tuto chvíli podáme žádost o vrácení zaplaceného pojistného. Ta částka, kterou jsem zmínil, se týká magistrátu a městské policie," uvedl Růžička.

První spor už stát prohrál

Na případ upozornila českolipská firmy Ježek Software, která spor se správou sociálního zabezpečení vyhrála. Stát podle pravomocného rozsudku nemá nárok na platby, které nejsou zákonem upraveny. Česká správa sociálního zabezpečení podala kasační stížnost k Nejvyššímu soudu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení byla. Situaci prý řešilo vydané nařízení vlády a pak doplnění definice vyměřovacího základu do zákona o sociálním zabezpečení.

Nedopatření v zákoně o pojistném vzniklo v době, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí řídil Zdeněk Škromach z ČSSD. Ten si prý ale na podobnou chybu nepamatuje. Nápravu podle všeho včas nesjednal ani Škromachův nástupce z ODS Petr Nečas.

Igor Maňour, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme