První města žádají zpět pojistné, argumetují odpovědným hospodařením

Kvůli chybě poslanců může stát přijít o více než 100 miliard korun. Jde o odvody na sociálním pojištění, které organizace a podniky zaplatily za první pololetí roku 2007 a teď je mnozí plátci žádají zpět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze

Peníze | Foto: Magdaléna Trusinová

V zákoně, který odvody upravoval, totiž byla chyba. Částka 100 miliard korun je zatím jen předběžným odhadem.

Žádost o vrácení peněz už podala některá města - například Cheb, Děčín, Sokolov a další.

"V případě města Sokolov se jedná o částku 6 626 502 korun," upřesnil pro Rádio Česko starosta Sokolova Karel Jakobec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Sokolova Karel Jakobec mluvil o vracení pojistného na Rádiu Česko

Další města už si podklady pro žaloby připravují. Své peníze možná budou chtít zpět i Pardubice. Podle tajemníka tamního magistrátu Martina Růžičky by mohly získat až 16 milionů korun.

"V úterý seznámím s tím případem radu a ta rozhodne, jestli už v tuto chvíli podáme žádost o vrácení zaplaceného pojistného. Ta částka, kterou jsem zmínil, se týká magistrátu a městské policie," uvedl Růžička.

Pokud by chyby v zákoně využily všechny obce a města se svými více než třemi sty tisíci zaměstnanci, podle výpočtu Hospodářských novin by to znamenalo, že státní pokladna by musela vracet asi devět miliard korun.

Morální problém vs. svěřený majetek

Ti, kdo o žádosti o vrácení peněz teprve uvažují, si kladou otázku, zda je morální chtít po státu peníze v době krize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Hanžlová mluvila o vracení pojistného v Odpoledním Radiožurnálu

Ale vystavují se tím nebezpečí, že budou obviněni z toho, že nenakládají se svěřeným majetkem s odpovědnou péčí.

"My se na to v tuto chvíli nemůžeme dívat z hlediska státotvorného orgánu. Pokud ti ostatní požádají a my nepožádáme, tak budeme pro naše občany ti hloupí, kteří město připravili o nějaké peníze," řekl starosta Sokolova a dodal:

"Stát nám taky nikdy nic neodpustí. Pokud někde uděláme nějakou chybičku, okamžitě platíme penále, vracíme peníze z dotací. Samozřejmě se to někomu může zdát příliš tvrdé, ale na druhou stranu, my také musíme být dobří hospodáři."

Nejen města

Problém se netýká jen měst. Mnohem větší částku - až 100 miliard korun může nárokovat podniková sféra.

Podniky asi žádosti o vrácení peněz podají ve velkém. Protože vedení firem může být obviněno, že nejednalo s péčí řádného hospodáře. Stačí jeden jediný akcionář, který takové obvinění vznese a už je problém.

Představme si takové velké podniky, jako je třeba ČEZ. Tam je sice většinovým vlastníkem stát, ale podnik má také malé akcionáře. A ti mohou takovou žalobu vznést. A teď je otázka: půjde vedení podniků do takového rizika?

Placení se řídí zákonem

"Podstatná věc je, že to není záležitost morálky. Zaměstnavatel nemůže hradit platby sociálního pojištění dobrovolně. Musí se řídit platným zákonem," připomněla ekonomická redaktorka Radiožurnálu Jitka Hanžlová.

Zákony v České republice | Foto: Filip Rožánek

A slovy právních znalců: nelze chtít po adresátech právních norem, aby dobrovolně poskytovali státu něco, k čemu nejsou povinni.

"Takže jestliže nějaká firma ještě nepodala žádost o vrácení peněz, je to podle mého názoru jen proto, že čeká jak rozhodne Nejvyšší správní soud," odahduje Hanžlová.

Ale mnozí odborníci podniky varují, aby nečekaly příliš dlouho, aby nepropásly termín, do kterého je možné takou žádost podat.

Kolik žádostí?

Zatím není jasné, kolik žádostí o vracení pojistného už přišlo. Tuto informaci dnes nechtěli říci ani na správě sociálního pojištění, ani na ministerstvu práce a sociálních věcí. A to proto, že běží soudní řízení.

Zatím ovšem nevrátil nikomu nic a rozhodující proto podle všeho bude až rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které se očekává na přelomu ledna a února.

Ministr Petr Šimerka na zítřek svolává k celé záležitosti tiskovou konferenci.

O co jde

Poslanci v květnu 2006 při schvalování zákoníku práce omylem vypustili paragraf, který určoval, jak se platí pojistné na sociální zabezpečení. Stát pak neměl půl roku zákonný podklad pro jeho vybírání.

Jako první odmítla zaplatit za toto období sociální odvody firma Ježek Software. Loni v létě vyhrála soud s českolipskou správou sociálního zabezpečení.

To odstartovalo snahu podniků, ale i měst o vrácení už zaplacených peněz. V precedentní věci Ježek versus stát v současné době rozhoduje Nejvyšší správní soud. A řada plátců čeká, jak to dopadne.

Jitka Hanžlová, Kateřina Křenová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme