První místopředseda ODS Pavel Bém by přivítal menšinovou vládu ODS

První místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém nechce, aby současný vládní kabinet dál fungoval. Pokud by v příštím týdnu na kongresu ODS zvítězil v boji o křeslo prvního muže ve straně, usiloval by o vnik menšinové vlády občanských demokratů. Uvedl to pro Mladou frontu Dnes. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nechtěl Bémovy výroky komentovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém

Pavel Bém | Foto: Marián Vojtek

Současná vláda podle prvního místopředsedy ODS Pavla Béma ztratila ve sněmovně většinu a nemůže prosazovat klíčové zákony. To je podle něj důvod, proč by měla své působení skončit.

Pokud by se Bém stal novým místopředsedou občanských demokratů, chtěl by od spolupráce se zelenými a lidovci upustit a prosadit menšinovou vládu ODS, která by se opírala o širokou politickou dohodu.

Na žádost Radiožurnálu o vyjádření Pavel Bém nereagoval. Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek se k Bémovým úvahám vyjadřovat nechtěl: "Já všechny výroky mého soupeře ve vnitrostranickém klání až do kongresu nechávám bez komentáře."

Podle poslance a člena výkonné rady ODS Jana Bürgermeistera se situace ve sněmovně výrazně komplikuje. Podle něj jsou ale Bémova slova správnou úvahou a námětem k diskusím před nastávajícím kongresem:

" Ale samozřejmě není to jediná varianta. Třeba se sněmovna odblokuje a znovu získáme hlasovací převahu, schválíme programy jednání a pojedeme dál. Ale myslím si, že zavírat oči před možností dalších variant, jak postupovat tak, abychom před dalšími volbami nestáli v úplně beznadějné pozici proti sociální demokracii, je správně."

Místopředseda ODS Ivan Langer ale považuje Bémovy plány za předčasné. Jeho šanci na funkci prvního muže ve straně vidí Langer jako malou. "Jak znám atmosféru v ODS, tak ta v žádném případě podle dosavadních výsledků nenasvědčuje tomu, že by se Pavel Bém stal předsedou Občanské demokratické strany," uvedl Ivan Langer. Dílčí personální změny by ale Langer ve vládě přivítal.

Mirka Topolánka hodlá Pavel Bém vyzvat na souboj o křeslo šéfa strany už za týden na kongresu ODS. Současnému premiérovi vyslovila podporu většina regionálních organizací strany, Bém má zázemí v Praze.

Kongres ODS pravděpodobně nenavštíví prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus. Ten se netají úvahami o možném přerušení svých vazeb k ODS a založení nové euroskeptické strany. Mirek Topolánek toto rozhodnutí respektuje.

Veronika Malá, Václava Marešová, Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme