První mše už za dva roky. Biskupství má nové plány na obnovu vyhořelého kostela

Ostravsko-opavské biskupství už má první plány na obnovu vyhořelého kostela v třinecké části Guty. První mše by se v replice dřevěné stavby měla konat za dva roky. Památku z 16. století před týdnem podle policie zapálila trojice mladých mužů. Dva z nich skončili ve vazbě, za obecné ohrožení jim hrozí až 15 let vězení. Dřevěný kostel vyhořel do základů, historická škoda je podle expertů nevyčíslitelná.

Třinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový kostel má být zvenku kopií původní dřevěné církevní stavby. Biskupství spolu s památkáři chce jít cestou takzvané vědecké rekonstrukce.

Použijí se tak nejen stejné materiály, ale také původní postupy při stavbě. Kostelík se sice před pěti lety podrobil velké rekonstrukci, takže existuje rozsáhlá dokumentace, jenže detaily typu použitých spojovacích kolíků jednotlivých trámů jasné nejsou.

Stavba má začít na podzim příštího roku

Na spáleništi proto nyní pracuje odborník na dřevostavby, aby všechny podrobnosti, které se ještě dají najít, zdokumentoval. Specialista má do konce roku vypracovat projekt stavby, aby se ještě v zimě stihlo vytěžit potřebné dřevo. Stavba pak má začít zhruba na podzim příštího roku.

Mladíci obvinění ze zapálení kostela zřejmě chystali další zločiny, soud je poslal do vazby

Číst článek

„Na místě se trámy budou ručně tesat, to je asi to nejpodstatnější. Jednotlivé detaily musí být udělané co nejvěrněji. Aby to nebylo tak, že se to tvarem sice blíží nebo podobá, ale aby to bylo opravdu co nejdokonaleji uděláno dle původního kostela,“ přibližuje pro Radiožurnál vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek.

Samotná hrubá stavba by podle předběžných odhadů mohla stát od 20 do 25 milionů korun. Biskupství má sjednanou pojistku na všechny své budovy, takže jeho církev předpokládá, že téměř 100 procent nákladů na samotnou stavbu pokryje pojistka.

Další miliony ale budou potřeba na zařízení kostela. S tím by jim měla pomoct vyhlášená veřejná sbírka, která už platí od úterka. Ještě ji ale musí schválit krajský úřad. Biskupství je pak případně připraveno doplatit rozdíl, pokud sbírka nepokryje další náklady.

Virtuální prohlídka původní výzdoby

V novém interiéru ale repliky původní výzdoby nebudou. Naštěstí jeden původní obraz v kostelíku nebyl, takže se ho podařilo zachránit. Uvnitř památky by ale podle biskupa Františka Václava Lobkowicze měla být aspoň virtuální připomínka originální výzdoby.

Požár dřevěného kostela v Třinci | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

„Je spousta záběrů z původního interiéru. Mohlo by se tam dát nějaké zařízení, kde by se lidé mohli podívat, jak to vypadalo,“ popisuje Lobkowicz.

Biskupství pak neuvažuje o vybavení nového kostela pevným hasicím zařízením. Provoz takového zařízení je prý hlavně v zimě velmi komplikovaný.

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel minulý týden v noci na středu. Pocházel z 16. století, velká část jeho vybavení byla původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2011 a 2012 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Z úmyslného zapálení policie obvinila tři mladíky. Dva z nich jsou ve vazbě.

Projektová dokumentace, která byla použita při opravě kostela v roce 2012 | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

Podoba během rekonstrukce.

Michal Polášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme