První náměstek ministra obrany Vlastimil Picek převezme řízení resortu

Vlastimil Picek se dopoledne stane ministrem obrany. V 11 hodin ho na Pražském hradě do funkce jmenuje prezident Miloš Zeman. Picek má za sebou dlouhou kariéru v armádě. Tu v polovině minulého roku opustil a odešel do civilu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní generál Ing. Vlastimil Picek | Foto: Armáda ČR

Přesto nejčastějším argumentem proti tomu, aby se stal ministrem obrany, bylo to, že je voják. Do zálohy ale odešel předtím, než nastoupil jako první náměstek tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondry. To bylo v září loňského roku.

Pickova vojenská kariéra začala 40 let předtím. Že chce být vojákem, se rozhodl už na základní škole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesní kariéru Vlastimila Picka v armádě přiblížil redaktor Petr Medek

„Vzhledem k tomu, že jsem spíše tíhnul ke slaboproudé a sdělovací technice, tak poměrně velké možnosti ke studiu byly u armády. Tak jsem se přihlásil na vojenskou střední odbornou školu v Novém Městě nad Váhem,“ popisoval na Radiožurnálu Vlastimil Picek v roce 2009.

Přes vojenský útvar v Litoměřicích a celou řadu velitelských funkcí se dostal až na generální štáb.

„Musel jsem si také ještě doplnit vojenské vzdělání na té strategické úrovni, takže jsem absolvoval vyšší akademický kurz generálního štábu na univerzitě v Brně,“ přiblížil Picek.

Náčelníkem generálního štábu se stal v roce 2007. O pět let později ho vystřídal Petr Pavel. Vlastimil Picek je jedním z pěti lidí, kteří v České republice dosáhli nejvyšší vojenské hodnosti, kterou je armádní generál.

„Jsem na tuto hodnost opravdu hrdý, ale na druhou stranu musím říct, že je to opravdu velmi zavazující , co se týká práce pro Armádu České republiky,“ dodal Vlastimil Picek, který v 11 hodin převezme jmenovací listiny a stane se 15. ministrem obrany České republiky.

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme