První návrhy na ústavní soudce předloží Miloš Zeman už v březnu

Už v březnu chce nově zvolený prezident Miloš Zeman předložit první čtvři návrhy na kandidáty na ústavní soudce. O jejich jmenování dnes mluvil i s předsedou Senátu Milanem Štěchem z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Právě horní komora parlamentu ústavní soudce vybírá. Konkrétní jména Zeman ale neřekl s tím, že jeho návrhy by měli jako první slyšet právě senátoři.

„Předpokládám, že se setkám i s předsedy všech senátních klubů, že s nimi tato jména prodiskutuji tak, jako jsem je diskutoval například s Pavlem Rychetským, a věřím, že v průběhu března předložím první čtyři kandidáty, a další čtyři v průběhu června tak, jak mi to ukládá zákon,“ prohlásil Zeman.

Podle Štěcha jde o renomované odborníky. „Jména vám neřeknu, ale nějaká tam padla. Lidi, kteří jsou známí, mají renomé. Myslím si, že bude z čeho vybírat, pokud pan budoucí prezident na tom setrvá a s takovými návrhy přijde,“ řekl.

Zeman se sešel se Štěchem. Mluvili například o ústavních soudcích

Číst článek

Běžně je ústavních soudců 15, teď ale pouze 12. Instituce se tak dostává do personální krize. Do konce roku navíc vyprší desetiletý mandát dalším šesti soudcům. Pokud by nebyl Ústavní soud doplněn do června, znamenalo by to podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška zastavení řízení v plenárních věcech.

Zemanovi přišel pogratulovat Fischer, o pracovních nabídkách prý nemluvili

Číst článek

Zeman také řekl, že se ještě do své inaugurace chce na pracovním obědě sejít s předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou z ODS. Na inauguraci pozve také Dagmar Havlovou.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme