První nominovanou kandidátkou do nové vlády je Dana Jurásková

Designovaný premiér Jan Fischer nominoval první kandidátku do nové vlády - ministryní zdravotnictví by se měla stát ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková. Fischer to řekl po setkání s ní a ministryní zdravotnictví v demisi Danielou Filipiovou (ODS). Jurásková, která nabídku přijala, se po dobu své účasti ve vládě vzdá dalších funkcí. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu uvedla, že po skončení na ministerstvu se ale chce k práci ve vedení nemocnice vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Jurásková, ředitelka VFN v Praze | Zdroj: ČTK

Jan Fischer Radiožurnálu řekl, že k rychlému rozhodnutí nominovat Danu Jiráskovou ho přiměla situace kolem prasečí chřipky: "S ohledem na možný nástup vlny prasečí chřipky jsem se rozhodl předsunout nabídku k účasti ve svém kabinetu. Tuto nabídku jsem učinil paní Daně Juráskové, současné ředitelce Všeobecné fakultní nemocnice. Mluvil jsem s ní telefonicky a ona moji nabídku přijala."

Jak dále Jan Fischer upřesnil, Dana Jurásková má doprovodit ministryni zdravotnictví v demisi Danielu Filipiovou na čtvrteční zasedání ministerské rady v Lucemburku, která se bude zabývat situací kolem prasečí chřipky. "Považuji za velice šťastnou a dobrou nabídku současné vlády, aby paní Filipiovou paní Jurásková na tomto meetingu už mohla doprovázet," uvedl Fischer.

Česko dnes zvýšilo stupeň nebezpečí chřipkové pandemie z třetího stupně na čtvrtý. Současná situace znamená, že existuje riziko pandemie, virus se ale nutně nemusí zásadně rozšířit.

Podle Dany Juráskové si nemůžeme dovolit ani jako Česká republika, ani jako Evropská unie, zanedbat opatření, která je potřeba v souvislosti s výskytem tohoto onemocnění udělat. "A jsem moc ráda, že mi je umožněno účastnit se už ve čtvrtek jednání Rady ministrů EU a získat informace, které budou důležité potom pro zachování kontinuity těch aktivit, které mě funkci čekají," uvedla Jurásková.

Jurásková Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu: Sedět na dvou židlích nepovažuji za mravné

Sedět na dvou židlích je podle budoucí ministryně zdravotnictví a ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dany Juráskové nemravné. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekla v souvislosti s rozhodnutím šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a budoucího ministra vnitra Martina Peciny. Ten spolu s ministerským postem chce o víkendech vykonávat i funkci šéfa úřadu. Jurásková se po dobu své účasti ve vládě vzdá dalších funkcí.

"Budu mít jak v pozici ředitelky, tak v pozici prezidentky České asociace sester pozastavený výkon funkce. Vzhledem k tomu, že podle předpokladu bude úřednická vláda fungovat do mimořádných voleb a do jmenování nové vlády, tak je zcela přirozené, že i po tuto omezenou dobu jsem ochotná to angažmá přijmout, pokud budu mít šanci se na pozici ředitelky vrátit," uvedla Jurásková. Nemocnici bude podle ní řídit její zástupce - doktor Jiří Bříza: "On bude zástupcem ředitele, nebude jmenován do pozice ředitele."

Na dotaz moderátorky Heleny Šulcové, zda se to nedá skloubit tak, že by o víkendu dělala funkci ředitelky - podobně jako třeba Martin Pecina, který má nabídku stát se ministrem vnitra a uvažuje o tom, že by o víkendu ještě dělal šéfa antimonopolního úřadu, Jurásková odpověděla: "Nepovažuji to ani za možné, ani za mravné".

O vládní krizi si můžete také přečíst:
Další ministerští kandidáti představili premiérovi své priority
Premiér Fischer jednal s dalšími kandidáty na ministry v nové vládě
Jan Fischer zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry úřednické vlády
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl
Seznam kandidátů na ministry úřednické vlády je kompletní
ČSSD předala premiéru Fischerovi jména svých kandidátů na ministry
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Helena Šulcová, Lenka Rákosová, Katka Brezovská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme