První poník v Česku prochází výcvikem na vodění nevidomých

Společnost Helppes od dubna cvičí vodicího poníka, který může v doprovázení nevidomých nahradit psa. Je to vůbec první pokus v České republice. Flekatá kobylka Katrin, která pochází z Holandska, je stabilnější a psychicky vyrovnanější než pes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vodíci pejsek odpočívá | Foto: Jan Profous

Výcvik vodicího koně je podobný jako u vodicích psů. „I u koníka je to klikr metoda – to je odměňování žádoucího chování. Když zastaví u chodníku, klikneme a ona ví, že to udělala správně. Následuje odměna – ze začátku po každém kliknutí, pak někdy následuje, někdy ne. To zvíře má potvrzené, že danou věc udělalo správně, ale nikdy neví, kdy odměna přijde nebo nepřijde,“ vysvětluje trenérka a ředitelka společnosti Helppes Zuzana Daušová.

Katrin snáší velký provoz i na pražském Andělu. „Ona neřeší, jestli jde na venkově po krajnici vozovky a potká jedno auto za půl hodiny, nebo jestli jde po Andělu nebo po Václaváku. Když se zastavíte, většinou vznikne hlouček lidí, fotí si ji a zajímají se, což je naprosto pochopitelné,“ tvrdí Daušová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vodicím poníkem Katrin chodila po pražském andělu redaktorka Marie Sýkorová

Podle ní je Katrin prvním vodícím koníkem nejen v Česku, ale pravděpodobně i v Evropě. Katrin nemá problém ani se schody – do metra nebo do tramvaje.

Pro oplechované hrany schodů autobusů však potřebuje speciální botičky s protiskluzovou podrážkou. S kopýtky jí totiž hrozí zranění – natažení vazu, svalu i zlomení nohy.

Na rozdíl od vodicích psů, kteří se zastavují u uzenářství, Katrin nejvíce zajímají květinářství a obchody s ovocem a zeleninou.

Lucie Maňourová, Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme