První protialkoholní záchytné stanici na světě je 60 let

Přesně před šedesáti lety, 15. května roku 1951, začala v pražském Apolináři fungovat Protialkoholní záchytná stanice, první svého druhu na světě. Zařízení mělo tehdy hlavně preventivní charakter a nabízelo alkoholikům léčbu závislosti. Metody, které legendární docent Jaroslav Skála zavedl do praxe, jsou uznávané dodnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protialkoholní záchytná stanice - ilustrační foto

Protialkoholní záchytná stanice - ilustrační foto | Foto: FN Na Bulovce

"Byl vlastně zakladatelem moderní léčby závislostí v období po druhé světové válce. Sám tady zaváděl psychoterapeutické postupy. Psychoterapie obecně tehdy nebyla používána a u závislostí se používá velmi výrazně do dneška a on byl jedním z těch prvních, kteří ji používali a zaváděli," říká Petr Popov, primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Původní záchytná stanice docenta Skály vznikla v objektu nynějšího oddělení pro léčbu závislostí. Pacientovi tam byla strávené noci nabídnuta možnost využít další odbornou pomoc. V Česku je dnes 17 záchytných stanic.

Původní úkol problémové pijáky směřovat k léčbě a zabránit vzniku závislosti ale plnit nemohou. Vyberou sice i několik tisíc korun za jednu noc, nemají pak ale kam pacienta předat k další léčbě. Síť ambulancí pro tuto léčbu se totiž rozpadla.

V současné době hrozí, že záchytky budou muset provoz omezit a přestanou poskytovat zdravotní péči. Hrozí také, že postupně vůbec ukončí svoji činnost a péče o opilce se přesune na nemocnice.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme