První ročník soutěže Alej roku vyhrálo lipové stromořadí ve Vavřinci

Malá obec Vavřinec v Moravském krasu letos sklízí jeden úspěch za druhým. Stala se Vesnicí roku v Jihomoravském kraji a knihovna v místní části Veselice má dokonce titul Knihovna roku. Do třetice, právě dnes, obdržel starosta obce Miloslav Novotný od sdružení Arnika cenu prvního ročníku internetové soutěže Alej roku 2011.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alej ve Skaličce v Olomouckém kraji zvítězila v anketě Strom roku 2011 | Zdroj: ČTK

Právě zájem o zdejší lipové stromořadí z první poloviny 19. století přitom hrál zásadní roli právě i při ocenění vesnice jako celku.

Při přebírání ceny starosta připomněl, že významných věcí si místní ani příliš nevšímají. Alej do soutěže navrhla Kateřina Židů z Brna. 19letá studentka přírodovědy ovšem oponuje. Vavřinečtí se podle ní o alej starali, jen se o tom nemluvilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Ivana Holase o soutěži Alej roku ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

„Dostali jsme se k tomu, že jsme mohli nominovat alej a vlastně jsme tím dávali vědět světu, že tady je nějaká alej a že pro to něco děláme. My jsme v rámci projektu už začali pracovat na aleji. Jsou vyřezány výmlatky, jsou udělané nové šindelové stříšky na puklinách stromů a také posezení pro místní,“ řekla Kateřina Židů.

Doplnila, že po novém roce přibude informační tabule a vznikne průvodce po památných stromech Moravského krasu.

Přestože většina alejí je stará mnoho desítek, často i stovek let, rozhodující pro jejich stav je péče či naopak nezájem v dnešní době, vysvětluje Jakub Esterka z Arniky.

„Alej je skutečně kontinuální záležitost, a když se podíváme na krajinu, kterou dědíme po svých předcích, stejně tak ji samozřejmě jednou budeme předávat dál. Ty aleje jsme samozřejmě zdědili. V české krajině se aleje objevují od renesance, v době baroka měly svůj krásný vrchol,“ uvedl.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme