První se vyhne trestu, druhému se uleví. Dohod mezi pachatelem a obětí trestného činu přibývá

V České republice přibývá případů, kdy se pachatel trestného činu dohodne s obětí a vyhne se tak trestu. Jejich dohodu zprostředkovává probační a mediační služba. V posledních deseti letech stoupl počet takových jednání na víc než dvojnásobek. Poškozený dohodou získá rychlejší odškodnění a pachateli zase pomůže jako polehčující okolnost v trestním řízení. Pomohla i panu Jiřímu z Bíliny. Kvůli rvačce se známým ho policie stíhala za ublížení na zdraví a výtržnictví. Díky dohodě se vyhnul trestu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pozdrav (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Pan Jiří měl spory se sousedem svých rodičů. Vyvrcholily po jednom setkání v hospodě. „Bavili jsme se, myslím, že jsem se spolu i napili, abychom na to zapomněli. V pozdějších hodinách ale došlo k napadení mé osoby. Vyhodnotil jsem to tak, že bych si to neměl nechat líbit,“ vypráví pan Jiří.

Na známého si počkal venku a zbil ho. Druhý den se mu šel pan Jiří omluvit a zjistit, jak velkou škodu způsobil. Na doporučení policistů se pak snažil o urovnání konfliktu prostřednictvím probační a mediační služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poškozený dohodou získá rychlejší odškodnění a pachateli zase pomůže jako polehčující okolnost v trestním řízení.

„Pracovník mediační a probační služby souseda zkontaktoval. Mohl odmítnout, ale asi se chtěl taky domluvit. Dohodli jsme se na kompenzaci v plné výši. Marodil, takže pojištění a bolestné body, které mu vypsal doktor. Vyšlo mě to asi na 40 tisíc,“ uzavírá Jiří.

Dohodu a vypořádání museli oba potvrdit před soudem. Soudce pak rozhodl o ročním podmínečném pozastavení vyšetřování. Pan Jiří se tak vyhnul odsouzení. Takový způsob řešení vítá i krajský státní zástupce v Ústí nad Labem Jan Jakovec.

„Institut velice vítám, měl směřovat k depenalizaci. Méně lidí bude postaveno před soud. Obsahově a věcně je ten význam v tom, že dojde k určitému narovnání vztahů mezi obětí a pachatelem trestného činu, což je to nejdůležitější,“ chválí nástroj Jakovec.

Stejně prospěšně vidí práci probační a mediační služby předseda Okresního soudu v Ústí nad Labem Lubomír Hrbek.

Dohodu vítají i soudy

„Takový krok prospívá obviněnému, je určitým projevem jeho sebereflexe a to už samo o sobě je určitým náznakem jeho nápravy. Pomáhá to i poškozeným, že se jim třeba uleví, že ten pachatel pro ně není už do budoucna nebezpečný, že je nebude vyhledávat, aby se jim mstil a že má snahu napravit ten svůj následek,“ vysvětluje přínosnost Hrbek.

V Ústeckém kraji se probační a mediační služba podle krajského vedoucího Jana Odvárky snaží nejčastěji o dohody v případech dopravních nehod, rvaček, podvodů nebo krádeží.

V Ústeckém a Libereckém kraji loni řešila probační a mediační služba 151 kauz. Jen v šesti případech se dohodu nepodařilo zprostředkovat.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme