První se vyhne trestu, druhému se uleví. Dohod mezi pachatelem a obětí trestného činu přibývá

V České republice přibývá případů, kdy se pachatel trestného činu dohodne s obětí a vyhne se tak trestu. Jejich dohodu zprostředkovává probační a mediační služba. V posledních deseti letech stoupl počet takových jednání na víc než dvojnásobek. Poškozený dohodou získá rychlejší odškodnění a pachateli zase pomůže jako polehčující okolnost v trestním řízení. Pomohla i panu Jiřímu z Bíliny. Kvůli rvačce se známým ho policie stíhala za ublížení na zdraví a výtržnictví. Díky dohodě se vyhnul trestu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pozdrav (ilustrační foto)

pozdrav (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Pan Jiří měl spory se sousedem svých rodičů. Vyvrcholily po jednom setkání v hospodě. „Bavili jsme se, myslím, že jsem se spolu i napili, abychom na to zapomněli. V pozdějších hodinách ale došlo k napadení mé osoby. Vyhodnotil jsem to tak, že bych si to neměl nechat líbit,“ vypráví pan Jiří.

Na známého si počkal venku a zbil ho. Druhý den se mu šel pan Jiří omluvit a zjistit, jak velkou škodu způsobil. Na doporučení policistů se pak snažil o urovnání konfliktu prostřednictvím probační a mediační služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poškozený dohodou získá rychlejší odškodnění a pachateli zase pomůže jako polehčující okolnost v trestním řízení.

„Pracovník mediační a probační služby souseda zkontaktoval. Mohl odmítnout, ale asi se chtěl taky domluvit. Dohodli jsme se na kompenzaci v plné výši. Marodil, takže pojištění a bolestné body, které mu vypsal doktor. Vyšlo mě to asi na 40 tisíc,“ uzavírá Jiří.

Dohodu a vypořádání museli oba potvrdit před soudem. Soudce pak rozhodl o ročním podmínečném pozastavení vyšetřování. Pan Jiří se tak vyhnul odsouzení. Takový způsob řešení vítá i krajský státní zástupce v Ústí nad Labem Jan Jakovec.

„Institut velice vítám, měl směřovat k depenalizaci. Méně lidí bude postaveno před soud. Obsahově a věcně je ten význam v tom, že dojde k určitému narovnání vztahů mezi obětí a pachatelem trestného činu, což je to nejdůležitější,“ chválí nástroj Jakovec.

Stejně prospěšně vidí práci probační a mediační služby předseda Okresního soudu v Ústí nad Labem Lubomír Hrbek.

Dohodu vítají i soudy

„Takový krok prospívá obviněnému, je určitým projevem jeho sebereflexe a to už samo o sobě je určitým náznakem jeho nápravy. Pomáhá to i poškozeným, že se jim třeba uleví, že ten pachatel pro ně není už do budoucna nebezpečný, že je nebude vyhledávat, aby se jim mstil a že má snahu napravit ten svůj následek,“ vysvětluje přínosnost Hrbek.

V Ústeckém kraji se probační a mediační služba podle krajského vedoucího Jana Odvárky snaží nejčastěji o dohody v případech dopravních nehod, rvaček, podvodů nebo krádeží.

V Ústeckém a Libereckém kraji loni řešila probační a mediační služba 151 kauz. Jen v šesti případech se dohodu nepodařilo zprostředkovat.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme