První skupina českých lékařů na cestě do Afghánistánu

Pětičlenný chirurgický tým z 6. polní nemocnice odletěl do Afghánistánu. Další lékaři, zdravotníci a doprovodná ochranná jednotka ho budou následovat nejpozději do tří týdnů. V Afghánistánu budou působit v rámci mezinárodních jednotek v misi ISAF. Mají pomáhat nejen vojákům, kteří se tam podílejí na mírové operaci pod záštitou OSN, ale také místnímu obyvatelstvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

"Pět vojenských zdravotníků - chirurg, anesteziolog, dvě zdravotní sestry a zdravotník - bude působit v sestavě britské polní nemocnice. Britská strana poskytne český vojákům v Afghánistánu kompletní zabezpečení," sdělil Radiožurnálu mluvčí generálního štábu Vladimír Palán.

O vyslání polní nemocnice do afghánské mise rozhodla tento týden vláda. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se akce zúčastní maximálně 200 vojáků, kteří zůstanou v Afghánistánu šest měsíců. "Počítáme s tím, že ten limit do 200 vojáků je stropní. Vlastní nemocnice bude mít 105 vojáků".

Jak Českému rozhlasu řekl velitel polní nemocnice Jindřich Sitta, čeští lékaři budou hlavní zdravotnickou součástí celého kontingentu. "Jedeme v podstatě plnit tři úkoly: jednak pro misi ISAF, jednak pro misi Trvalá svoboda, ale rovněž budeme poskytovat pomoc i místnímu obyvatelstvu."

Mezi lékaři, kteří se připravují na odjezd do Afghánistánu, je i olomoucký lékař Jiří Váňa. Český rozhlas zajímalo, zda z půlroční práce v nebezpečné oblasti nemá strach. "Strach má každý a otázka je, jaký ten strach je. Strach může být například z nebezpečí, z ohrožení života, strach může ovšem být i ze selhání vlastní osoby. Strach může být z nedostatku profesionálního vybavení, protože každý určitě ví, kde jsou jeho hranice profesionální vybavenosti. Ale určitě jsme připravováni na mezní situace."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Váňa o misi v Afghánistánu

Náklady naší zdravotní mise se odhadují do konce kalendářního roku na 612 až 780 miliónů korun. Jejich výše bude záviset i na způsobu přepravy. Vláda chce afghánskou misi financovat vydáním dluhopisů a ministr obrany Jaroslav Tvrdík hrozí demisí v případě, že s tím poslanci nebudou souhlasit. Opozice už dala najevo, že se jí nápad s dluhopisy nelíbí - peníze by se podle ní měly najít v rozpočtu. Ministr financí Jiří Rusnok ale říká, že ve státní pokladně žádnou rezervu nemá.

Marika Táborská, František Lutonský, Radoslava Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme