První skupina ukrajinských Čechů už stráví noc v Červené nad Vltavou

S téměř čtyřhodinovým zpožděním dorazili dnes vpodvečer do Prahy první čeští krajané z Ukrajiny. Do vlasti svých předků se vrací především kvůli obavám o vlastní bezpečnost. Na autobusovém nádraží na pražské Florenci zastavil autobus s krajany krátce před půl sedmou večer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina krajanů z východoukrajinského Čechohradu dorazila na nádraží na pražské Florenci

Skupina krajanů z východoukrajinského Čechohradu dorazila na nádraží na pražské Florenci | Zdroj: ČTK

Po dvoudenní cestě vypadali ukrajinští Češi dost unaveně, většina z nich ale neskrývala radost.

„Jsme tuze rádi, že jsme k vám přijeli, že nás přijímáte,“ svěřila se paní Lenka Chalupníková. „Cesta po Ukrajině byla těžká, v Čechách byla dost pěkná,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do České republiky dorazila první skupina krajanů z Ukrajiny

Všech 46 krajanů, mezi nimi i řada malých dětí, přijelo běžnou autobusovou linkou z Kyjeva, která na Florenci končí. Tam přeložili zavazadla do dalšího autobusu, který je dopravil do Červené nad Vltavou, kde jsou ubytováni v hotelu Vltava. Jejich příjezd do jižních Čech sledovala redaktorka ČRo Romana Lehmannová.

„Jsou opravdu hodně unaveni. Z Prahy sem jeli přes dvě hodiny. Děti byly už takové přešlé, rodiče s nimi běželi hned do hotelu. Většinou se ale usmívali, zdravili česky, i když česky moc nerozumějí. Na všech byla vidět také úleva, že jsou v klidu a že se po dlouhé cestě mohou vyspat,“ popsala redaktorka.

V hotelu Vltava si budou moci zhruba den až dva odpočinout. Pak by za nimi měli přijet zástupci ministerstva, aby zjistili, kdo a jak umí česky, aby jim zajistili případně kurzy češtiny. Se zaměstnáním by krajanům měla pomoci charita.

Přehrát

00:00 / 00:00

První skupina krajanů z Ukrajiny dorazila do jihočeské Červené nad Vltavou

Ubytování jim na prvních šest měsíců zajistilo ministerstvo vnitra ve svých zařízeních.

„V tuto chvíli jsou všichni držiteli oprávnění k trvalému pobytu na území České republiky, to znamená nejvyššího z možných cizineckých pobytových oprávnění. Mají v podstatě stejná práva jako občané České republiky s výjimkou práva volit,“ vysvětluje ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.

Další skupina z Ukrajiny dorazí do Česka 15. března, a to vládním speciálem. Na přesídlení krajanů z celého světa uvolnila vláda v polovině ledna 66 milionů korun.


Zvětšit mapu

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme