První sníh nepotěšil motoristy, naopak udělal radost sportovcům

Hezký podzim je zřejmě nenávratně pryč. Vydatným sněžením se o slovo stále důrazněji hlásí zima a na řadu domácích pohoří už zavítali první běžkaři. Provozovatelé sjezdových areálů navíc slibují, že za pomoci umělého sněhu by už příští víkend mohli potěšit všechny lyžaře a aspoň některé sjezdové trasy zprovoznit. Radost sportovců ale nesdílejí řidiči - na některých místech totiž museli silničáři nasadit sypače a pluhy. Sníh, led a vlhká vozovka se v sobotu také podílely na celé řadě havárií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená silnice na Šumavě | Foto: ČTK

Ta nejtragičtější doslova na několik hodin ucpala nejstarší dálnici v Česku. Vyžádala si dva lidské životy a došlo k ní na 156. kilometru dálnice ve směru na Prahu, kde havarovala dodávka a dva osobní automobily. Dálnice ve směru na Prahu byla více jak dvě hodiny neprůjezdná. Nehoda v opačném směru skončila bez zranění.

Sníh způsobil celou řadu dopravních nehod

První nehoda na 132. kilometru u obce Měřín se stala kolem deváté hodiny ráno a zavinil ji kamion, popisuje operační důstojník krajských hasičů Miroslav Sláma. "Jak kola začala hrabat, vzpříčil se automobil po celé šířce dálnice, a komunikaci tak zneprůjezdnil," řekl Sláma. Automobily pak do zpříčeného kamionu začaly narážet a celkem se srazily dva další kamiony, jedno nákladní vozidlo a sedm osobních automobilů. Hasiči pak museli povolat vyprošťovací firmu. Dálnice byla průjezdná až po jedenácté hodině.

Na více jak dvě hodiny zablokovala dopravu nehoda na 156. kilometru ve směru na Prahu, která si vyžádala dva lidské životy. "Došlo k prasknutí kola dodávky, což skončilo v pravých svodidlech," referoval operační důstojník krajských hasičů. Na stejném místě následně havaroval Ford Ka, ze kterého vystoupily dvě ženy ve věku padesát jedna a sedmdesát tři let a bez zranění zůstaly stát u svodidel. "Poté na stejném místě došlo k další nehodě s Volkswagen Passatem," pokračuje Sláma. Přijíždějící Passat dostal smyk, narazil do svodidel a obě ženy na místě usmrtil. Podle svědků byl řidiček Volkswagenu slovenský herec Marián Labuda.

Radost z bílé pokrývky mají naopak lyžaři - hory se totiž začínají pokrývat prvním sněhem. Například v horských střediscích Jizerských hor se jeho výška pohybuje okolo deseti centimetrů. Asi nejbohatší na první letošní sníh je areál Kořenov-Rejdice, kde napadalo pětadvacet centimetrů. Ostatní střediska jako Bedřichov nebo Severák jsou na tom s deseti až patnácti centimetry přibližně stejně a dokončují přípravu na zimní sezónu.

Z nového sněhu se na horách radovali běžkaři

Například Tanvaldský Špičák zavádí bodový systém a nabídne nová sociální zařízení. Lyžaři a snowboardisti budou moci využívat novou železniční zastávku, která byla zřízena v Jiřetíně pod Bukovou.

Také Krušné hory přilákaly o víkendu první lyžaře. Terén je i tu zatím vhodný zejména pro běžkaře. Sjezdové tratě začnou jednotlivá střediska zimních sportů uměle zasněžovat možná už od příštího týdne. Jak Českému rozhlasu řekl náčelník Horské služby v Božím Daru Rudolf Chlada, sněhové podmínky jsou zatím nejlepší na krušnohorských hřebenech v okolí Klínovce a Božího Daru.

I v Krkonoších se dnes svezli první lyžaři na upravených běžeckých tratích. Jak potvrdil vedoucí provozu Skiareálu Horní Mísečky, Zdeněk Spilka, podmínky byly dobré. "Všechny tratě jsou upraveny na bruslení, klasika zatím ještě není možná, protože sněhu není tolik, kolik by bylo třeba. I tak ale byla dnešní návštěvnost na běžeckých tratích vysoká, my ji odhadujeme kolem dvou set lidí," pochvaloval si Zdeněk Spilka.

První vleky se možná rozjedou už příští víkend

Vedoucí provozu Skiareálu Horní Mísečky také Českému rozhlasu popsal stávající krkonošské počasí. "Přes den přibylo zhruba pět centimetrů prachového sněhu a podvečerní teplota se pohybovala kolem minus osmi stupňů, na vrcholcích zhruba kolem minus deseti, Medvědín hlásí minus šest," řekl Spilka. Skiareál Špindlerův Mlýn za současného mrazivého počasí také technicky zasněžuje jak sjezdové tratě na Mísečkách, tak na Medvědíně a ve Svatém Petru. První vleky na Mísečkách by se mohly rozjet příští pátek.

První lyžaře se chystají přivítat příští týden také na Šumavě. Na Zadově leží deset centimetrů přírodního sněhu a od včerejší noci je v provozu zasněžovací systém, upozornil vedoucí lyžařského areálu Luděk Sázka. "Podle předpovědi jsme optimisti - mohli bychom uměle zasněžovat minimálně pět až šest nocí. Kdyby navíc mrazivé počasí vydrželo déle, první lyžaře bychom mohli přivítat příští víkend, to znamená 26. listopadu. Zatím ale nad tímto termínem visí velký otazník - nevíme, jaké bude počasí a jestli nám bude přát, trochu přisněží a bude dostatečně mrznout," přál si Luděk Sázka.

Jana Petrová, Eliška Pilařová, Zdenka Schovánková, Zdeněk Trnka, Kateřina Koželuhová, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme