První studenti mají za sebou ústní část státních maturit

Žáci na některých středních školách brzy ráno usedli před novou státní maturitní komisi. Dnes totiž oficiálně odstartovala nová zkouška dospělosti pod taktovkou státu. Maturanti začínají ústní částí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některým studentům začaly ústní maturitní zkoušky.

Některým studentům začaly ústní maturitní zkoušky. | Zdroj: ČTK

Ta bude trvat celý květen a během ní musí školy zvládnout také klasické školní maturity. Na přelomu května a června pak žáky čeká didaktický test a písemné práce. Letos maturuje přes sto tisíc žáků. Hladký průběh zajišťuje kromě ministerstva školství také přes dvacet tisíc učitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Růžička - ředitel pražského gymnázia Jana Keplera.mp3

„My zatím děláme vše pro to, aby problémy byly zcela minimální. Ale spolupracujeme na tom s dvaceti tisíci učiteli na třinácti stech školách, a to je velký systém,“ říká ředitel Centra pro přípravu maturit Pavel Zelený.

Maturitní vysvědčení žáci dostanou až 20. června. Podle některých profesorů je maturitní období moc dlouhé. „Ta maturita je skutečně velmi dlouhá, tak že se vytrácí její slavnostní iniciační charakter. Závažnosti zkoušky její časové rozložení příliš nesvědčí,“ poznamenává jeden ze středoškolských učitelů.

Například podle ředitele pražského Gymnázia Jana Keplera Jiřího Růžičky už je na jeho škole vše potřebné ke zkouškám nachystané: „Maturity u nás začaly některými praktickými zkouškami z výtvarné výchovy, hudební výchovy a tak dále.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní maturita.mp3

Rozvleklá příprava státních maturit ale dělá starosti i jemu. „Maturita má své části odborné, třeba praktické zkoušky. Školy si dávají své vlastní písemky, které jsme u nás dělali už v dubnu, teď přichází část ústní, která není ústní jen v té společné státní části, ale zároveň je to ústní i na školách, a pak teprve na závěr přichází ten obrovský blok písemných testů ve státní části maturity. Je to, jak já říkám s oblibou, 'bumbrlíček', který se nám možná přecpal víc než jsme chtěli,“ říká Jiří Růžička.

První ústní maturitní zkoušky dnes čekají studenty libereckého Gymnázia Na Bojišti: „Myslím si, že umím všechny otázky asi tak stejně, rozhodně bych si nechtěla vytáhnout nějakou poezii,“ říká jedna ze studentek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobeš.mp3

„Myslím si, že státní maturity jsou lehčí, protože je tam převážně práce s textem. Angličtina je ale obtížná. Tady máte řízený a neřízený rozhovor, popis a porovnání obrázku,“ říká další ze studentek.

„Já vnímám nové pojetí maturitní zkoušky jako systém složitější. Možná je to proto, že je systém nový. Mám pocit, že se trošku rozšířila administrativa,“ říká učitelka a zároveň předsedkyně maturitní komise Ilona Kopecká.

„Co se týká státní části, tak je to zkouška z českého a cizího jazyka, dále máme profilové zkoušky, ty se váží na odbornost jednotlivých oborů, které tady žáci studují,“ doplňuje ředitel Střední odborné školy a Gymnázia Na Bojišti v Liberci Zdeněk Krabs.

Drtivá většina žáků si zvolila lehčí úroveň zkoušky, ministr školství Josef Dobeš je chápe: „Oni jednali pragmaticky, protože vyšší úroveň dneska k ničemu moc není. Je potřeba to do příštího roku nastavit tak, aby se změnil harmonogram a těch výsledků mohly využít vysoké školy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavíček.mp3

Ministr Dobeš věří, že průběh maturit bude hladký a dohlédne na to sám. Plánuje návštěvy po školách.

„Je vše nastaveno tak, jak má být. My máme v terénu inspektory České školní inspekce, já se budu v terénu pohybovat velmi často, několikrát týdně a věřím, že to společně zvládneme. Budu se vyptávat, zda ředitelé potřebovali pomoc od CERMATu a zda-li jí dostaly. Budu spíš dohlížet, jestli jsme jim připravili správnou podporu.“

Podle původního Dobešova odhadu by u státních maturit nemusela projít až pětina studentů. Toto číslo vyplývalo z generální zkoušky:

„Já jsem pak byl svědkem velkého obratu ve vnímání studentů, kteří se začali velmi intenzivně učit. Teoreticky to může dopadnout výrazně lépe. Já bych byl jenom rád.“

S úspěšným zvládnutím státních maturit spojuje ministr Dobeš další působení v čele rezortu. Jeho pozici by podpořilo nepochybení v systému:

„Nesmíme udělat technické chyby a musíme stihnout šibeniční termín vyhodnocení a předání maturitních vysvědčení,“ dodává Dobeš.

Některým studentům začaly ústní maturitní zkoušky. | Foto: ČTK

Pokud ředitelé škol narazí na nějaké potíže, mohou se obrátit na CERMAT, kde je připraveno 85 lidí odpovídat na dotazy. Ředitelé také mohou spolupracovat s regionálními manažery.

Ředitel Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře Vladislav Slavíček sdílí ministrovu naději, že vše půjde jak má, hlavně po technické stránce. Ale spíš doufá a pevně věří ve slib ministra Dobeše, že budou příští rok státní maturity podstatně jednodušší a méně byrokratičtější.

„To, co teď zažíváme na školách, překračuje nejhroznější představy, které jsme měli při maturitní generálce, kde bylo příšerně administrativy. Pro jednoho maturanta kopírujeme na francouzštinu 150 listů. Už jsme namnožili přes 3 tisíce kopií. Hodnotit ústní maturitu v celostátním měřítku je holý nesmysl.“

Vladislav Slavíček doufá, že se celostátní kontrola výstupů vrátí zpátky k jakýmsi didaktickým testům podávaných elektronickou formou a upustí se od ústní podoby státní maturity.

Na zvýšené finanční náklady jsou přislíbené dotace. „Jsou to peníze daňových poplatníků a v tomto případě je s nimi vyloženě plýtváno na to, jaký výsledek je očekáván,“ dodává Slavíček.

Klára Bílá, Michaela Vydrová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme