První Syřané přijatí podle kvót dorazili do Česka. Čekají na udělení azylu
Do Česka v pondělí dorazili první čtyři uprchlíci přijatí na základě povinných kvót. Českému rozhlasu to potvrdil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle něj jsou teď uprchlíci v zařízení pro cizince a čekají na udělení azylu.
„Pokud azyl dostanou, a myslím, že by ho s velkou pravděpodobností dostat měli, protože utíkají před válkou, tak budou moct postupně začít pracovat,“ upřesnil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
Dodal také, že uprchlíci podstoupí integrační program, který je založen především na výuce jazyka. O integraci uprchlíků se bude starat nezisková organizace Charita ČR.
„Zajistit bydlení, zaměstnání a další sociální a právní podporu, doprovod na úřady, pomoc se začleněním dětí do škol a tlumočení. Jazykové kurzy jsou v gesci ministerstva školství, nicméně na tom také spolupracujeme,“ popsala manažerka intergračních služeb Pavla Müllerová.
Přijmeme 2700 lidí do konce příštího roku
V únoru Česko v rámci evropských přerozdělovacích kvót nabídlo první místa pro 20 uprchlíků z Řecka a 10 z Itálie. Bezpečnostní prověrkou prošlo sedm Syřanů, kteří byli v táborech v Řecku.
Zbylých 13 uprchlíků české úřady po prověrkách přijmout nechtějí. Ale jak vyplývá ze zprávy ministerstva vnitra o migraci, o které informovala agentura ČTK, tři z vybraných Syřanů už opustili řecká zařízení, aby se přesídlení do Česka vyhnuli.
Česko má na základě unijních kvót přijmout do konce příštího roku bezmála 2700 lidí ze středomořských zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize.
Stát se nejprve dobrovolně zapojil do unijního relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka. Později Rada Evropská unie schválila rozšíření o dalších 1591 uprchlíků, přestože Česko spolu s několika dalšími státy hlasovalo proti rozšíření kvót.
Pro uprchlíky není Česko lákavou destinací
Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ale už dříve upozornil, že Česká republika není pro uprchlíky vysněnou zemí, ve které by chtěli trvale žít.
„V případě, že na základě kvót budou přerozděleni, tak my je tady v České republice nebudeme moci držet v detenčních zařízeních. Budou tady volně ubytováni a bude samozřejmě záležet jenom na nich, jestli tady v České republice zůstanou, nebo ne,“ řekl tehdy Sobotka.
Hlavní cílovou zemí je Německo, kam jen za loňský rok přicestovalo přes milion běženců. Letos jejich počet výrazně poklesl. V prvním čtvrtletí zaregistrovaly německé úřady 174 tisíc lidí.
Za první tři dubnové týdny do Bavorska, což je vstupní brána do Německa, podle aktuálních údajů přišlo 4200 uprchlíků. V době vrcholu krize přitom obdobný počet běženců přicestoval za jediný den.